Fundacja S. Konarskiego w ubiegłym roku musiała zmierzyć się z nie lada problemem. Na wniosek PKO BP komornik zajął 3 rachunki bankowe dłużnika. Na jednym z nich znajdowały się środki unijne przeznaczone na budowę domu pomocy społecznej.

 

W lutym 2014 r. Fundacja zawnioskowała o ograniczenie egzekucji tych środków wykazując, że pieniądze przekazane zostały bezgotówkowo, a więc w prosty sposób można dojść do źródła ich pochodzenia oraz przeznaczenia.

 

Dnia 7 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy uchylił czynności komornika, argumentując swoją decyzję tym, że środki przekazane z Funduszy Europejskich należą do kategorii nie podlegających egzekucji jako przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele.

 

Bank postanowił odwołać się od wyroku sądu Rejonowego, twierdząc, że pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym tracą status przedmiotu zwolnionego spod egzekucji. Z chwilą wpływu środków – bez znaczenia pozostaje tytuł, z którego one pochodzą.

 

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który nie zgodził się z tym stanowiskiem.

 

SN podjął uchwałę, według której zajęcie rachunku bankowego nie może obejmować środków, o których mowa w art. 831 § 1 pkt 2a k.p.c., chyba że egzekwowana wierzytelność powstała w związku z realizacją projektu, na który te środki były przeznaczone.

 

Sygnatura akt III CZP 104/14, uchwała 3 sędziów SN z 26 lutego 2015 r.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here