Likwidacja firmy to niełatwa decyzja. Musi być związana z konkretnymi, czasem przykrymi powodami jak np. brakiem klientów, nieopłacalnością biznesu czy bardzo atrakcyjną ofertą konkurencji. Przedsiębiorca może być przygnębiony, że jego firma nie odniosła sukcesu na rynku, ale nawet w takiej sytuacji nie może zapomnieć o dokonaniu niezbędnych formalności.

Bez względu czy likwidacja firmy wiąże się z przejściem na emeryturę czy problemami finansowymi trzeba przejść przez wszystkie procesy likwidacji firmy. Ale po kolei:

Sprawdź wszelkie podpisane umowy ze współpracownikami, zewnętrznymi podmiotami

 

Gdy prowadzi się działalność gospodarczą zawiera się wiele umów z podwykonawcami, firmami dostarczającymi półprodukty czy freelancerami. Należy sprawdzić do kiedy obowiązuje każda z umów, jaki jest czas wypowiedzenia oraz jakie są konsekwencje przerwania umowy. Czym innym jest okres wypowiedzenia umowy każdemu ze swoich pracowników – jest uzależniony od jego stażu pracy.

Aktualne okresy wypowiedzenia w Polsce:

okres wypowiedzenia
Właściciel likwidowanej firmy powinien złożyć wypowiedzenia odpowiednio wcześniej, żeby żadne umowy nie obowiązywały w dniu zamknięcia działalności gospodarczej.

Poniżej przedstawiamy proces zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli chcesz sprawdzić, jak zlikwidować spółkę lub oddział przedsiębiorcy zagranicznego, kliknij tutaj.

Nie mam długów, nie sprzedaje firmy, nie zgłaszam upadłości. Chcę po prostu zakończyć jednoosobową działalność

 

Trzeba zacząć od wyrejestrowania się w CEIDG (formularz CEIDG-1). Kliknij tutaj, żeby sprawdzić jak dokładnie to zrobić. Następny krok to inwentaryzacja majątku – szczegółową instrukcję znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju. Musisz także poinformować Naczelnika przynależnego Ci Urzędu Skarbowego o zamknięciu firmy i o tym, że zamierzasz sporządzić spis z natury, żeby zamknąć KPiR. Jeśli nie wiesz, jak przeprowadzić taki spis, kliknij tutaj. Tutaj trzeba też pamiętać o wyrejestrowaniu się jako podatnik VAT – do tego służy formularz VAT-Z. Vatowiec musi także złożyć deklarację VAT-7 lub VAT-7k wraz z informacją o dokonanym spisie z natury. Więcej informacji pod linkiem.

Kolejna sprawa to przygotowanie spisu majątku. Tutaj sprawdzisz, jak to zrobić krok po kroku. Księga Przychodów i Rozchodów zamknięta, co dalej? Jeszcze jest inwentaryzacja. Tutaj szczegóły. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji należy poinformować Naczelnika US o likwidacji firmy.

Zamknąć a może zawiesić? Czasem lepiej zawiesić. Gdy wykreślisz firmę z CEIDG tracisz prawo do małego ZUS-u przy kolejnej rejestracji. Nie płacisz podatków ani składek ZUS od działalności za ten okres. A jeśli pojawi się możliwość, możesz wznowić działalność na starych zasadach. Niższy ZUS obowiązuje przez pełne 24 miesiące.

Po złożeniu wniosku CEIDG, informacja o likwidacji jest przekazywana do ZUS (jeśli byłyby zatrudnione inne osoby konieczne byłoby wypełnienie druku ZUS-ZWUA, żeby wyrejestrować pracowników z ubezpieczeń).

Likwidacja firmy a kasa fiskalna

 

Gdy w firmie była wykorzystywana kasa fiskalna trzeba ją wyrejestrować. Najpierw przedsiębiorca wykonuje raport fiskalny dobowy i raport fiskalny okresowy. Potem w ciągu 7 dni od zakończenia pracy w trybie fiskalny należy wysłać wniosek do naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek dotyczy dokonania odczytu pamięci fiskalnej danej kasy. Gotowy druk do pobrania tu. Następnie składamy kolejny wniosek, tym razem o wyrejestrowanie kasy z ewidencji prowadzonej przez naczelnika US. Kolejno, przy pomocy serwisanta przedsiębiorca dokonuje odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej. Przygotowany zostaje raport za cały okres pracy kasy – musi być przy tym obecny pracownik urzędu skarbowego.

Kiedy zostanie już podjęta decyzja o zamknięciu, warto jak najwcześniej dokonać niezbędnych formalności.Na większość działań mamy jedynie 7 dni.  Gdy zastanawiamy się, czy nie zapomnieliśmy o żadnym dokumencie, liście czy formularzu, prześledźmy stronę ministerstwa biznes.gov.pl. Tam znajdują się wszelkie dane, aby zamknąć firmę i otworzyć nowy etap w życiu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here