Wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego to ostatnio główny rozmów przedsiębiorców i księgowych. Jednak nie trzeba obawiać się nowości, co więcej w niektórych sytuacjach wysyłanie pliku nie jest obowiązkowe. Tym razem spójrzmy na sytuację osoby, która zawiesza działalność gospodarczą. Czy będzie musiała wysyłać JPK? To zależy od kilku czynników.
Zawieszenie działalności a JPK
Jeśli nie prowadziliśmy zapisów w ewidencji VAT w okresach zawieszenia działalności, nie musimy wysyłać JPK. Ale jeśli pomimo zawieszenia dzialalności dokonywaliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i w konsekwencji – uzupełnialiśmy ewidencję VAT, wtedy musimy złożyć deklarację VAT i przesłać JPK_VAT.
Nie wiesz, czym jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Sprawdź materiały od Ministerstwa Finansów -> tutaj.
Kiedy pomimo zawieszenia firmy musimy złożyć JPK_VAT?
Oprócz wspomnianej chwilę wcześniej sytuacji z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, istnieje jeszcze kilka okoliczności, w których wysyłka Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie konieczna.
Jak możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów, nakaz ten dotyczy również:
- podatników importujących usługi lub kupujących towary – w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek skorygować podatek naliczony.
Podsumowując, znajdując się w takiej sytuacji musimy: przygotować ewidencję VAT na podstawie zaistniałych zdarzeń/czynności, następnie złożyć deklarację VAT jak i przesłać plik JPK_VAT.
Czyli jak zawiesiłem działalność gospodarcza i nie kupowałem nic … nie wprowadzałem do rejestru żadnych faktur VAT zakupowych, to nie muszę wysyłać JPK.