Piękne buty i torebka na zdjęciu to nie jest przypadek. Zakładając firmę pod koniec marca możemy naprawdę sporo zaoszczędzić i wtedy zostanie nam więcej na zakupy :) Jak wydać mniej przy zakładaniu firmy? O tym dziś przeczytacie.

Ulga na start

Warto poczekać do ostatniego dnia marca z założeniem firmy. Wtedy wchodzi w życie ulga, która zwalnia nowego przedsiębiorcę z opłacania ubezpieczenia społecznego przez pierwsze 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Ulga nie zwalnia z płacenia składki zdrowotnej. Obniżka składek dotyczy osób, które pierwszy raz rejestrują działalność lub otwierają ją ponownie, jeśli od zawieszenia działalności minęło minimum 60 miesięcy.

Aktualizacja 23.03.2018 r. z telefonicznej rozmowie z przedstawicielami ZUS dowiedzieliśmy się, że nie ma gwarancji, że ulga zacznie obowiązywać od 31.03.2018 r. Realny jest późniejszy termin. Poinformujemy Was, gdy tylko pojawią się nowe informacje. 

Już wiadomo, co z JPK

Jeśli planujesz założenie firmy i wiesz, że będziesz płatnikiem VAT, nie ominie Cię temat JPK. Nawet jeśli planujesz rozliczać się co kwartał, będziesz musiał co miesiąc wysyłać plik JPK_VAT do Ministerstwa. Na pocieszenie możemy powiedzieć, że pierwsza wysyłka za nami. Księgowi jak i firmy oferujące programy do wysyłki JPK, miały miesiąc, żeby popracować nad ewentualnymi poprawkami w plikach czy samym procesie wysyłki. Co więcej – Ministerstwo Finansów sprawdziło już ponad 650 mln faktur z Jednolitych Plików Kontrolnych. Wykorzystano do tego program ANALIZATOR_JPK. Podatnicy, u których wykazano niezgodności otrzymają powiadomienie z Ministerstwa z prośbą o weryfikację przesłanego pliku.

Dlaczego niektóre przesłane JPK_VAT są do poprawki?

Jak podaje Ministerstwo Finansów najczęstsze powody ponownej wysyłki to:

  • rozbieżności na fakturach w kwotach podawanych przez przedsiębiorców i ich kontrahentów.
  • uwzględnianie w pliku zakupu faktur wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT.

Niestety część przedsiębiorców zobligowanych do wysyłki nie przesłała pliku. Muszą oczywiście zrobić to jak najszybciej.

Pamiętaj, żeby oprócz wysyłki JPK_VAT wysyłać także deklaracje VAT. Możliwe, że w przyszłym roku nie trzeba będzie wysyłać deklaracji.

Na przykładzie JPK – gdzie mamy już bardzo dużo informacji dotyczących deklaracji VAT-owskich – planujemy odejść od deklaracji VAT-owskich z początkiem przyszłego roku. JPK powinien to całkowicie zastąpić (…)podobną drogą możemy iść w kierunku deklaracji PIT-owskich.

Teresa Czerwińska, Minister Finansów

Pojawił się program online do księgowości, który rozwiązuje problemy przedsiębiorców

W ostatnim czasie było trochę mniej wpisów na naszym blogu. Jednak nie byliśmy na zbiorowych wakacjach:) Pomagaliśmy przy wdrożeniu nowego programu księgowego. Nie, nie jesteśmy programistami. Zostaliśmy poproszeni przez firmę z Trójmiasta do testowania każdego z modułów w programie księgowym. Wybraliśmy moduły, których naprawdę potrzebują współcześni księgowi. Połączyliśmy moce i tak powstał Taxomatic! O samej współpracy opowiemy w osobnym wpisie, zobaczmy teraz co jest w środku programu. Pewnie jesteście ciekawi.

Widok po zalogowaniu w Taxomatic.

Dla nas jest to rewolucyjne narzędzie. Dlaczego? Księgowa praktyka pokazuje, że właściciele firm i pracownicy biura rachunkowego, to często osoby z innych planet :) Przedsiębiorcy są specjalistami w swojej branży i nie muszą znać się dobrze na księgowości. A my księgowi, mamy taką przypadłość, że (podobno) mówimy niezrozumiałym językiem. I żonglujemy podatkowo-finansowymi pojęciami. Dlatego stworzyliśmy funkcje, który są potrzebne i zrozumiałe dla przedsiębiorcy i dla księgowego. Każdy z nich ma swój panel i mogą swobodnie przesyłać sobie pliki, komunikować się w programie.

Funkcji jest naprawdę sporo. Sprawdźcie szczegóły poniżej:

Programu online dla firm: https://www.taxomatic.pl/o-programie

Program online dla księgowych i biur rachunkowych: https://www.taxomatic.pl/o-programie-pro

Macie czasem tak, że właśnie przeliczacie coś dla jednego klienta i wtedy dzwoni drugi i pyta „ile podatku w tym miesiącu zapłacę?”, „kiedy dostanę rozrachunki, potrzebuję pilnie na spotkanie”. Teraz klient będzie mógł sprawdzić sam prognozę podatku VAT i dochodowego, pobrać rozrachunki czy raporty sprzedażowe i magazynowe. Nie wspominając o automatycznej windykacji czy skanowaniu faktur (OCR).

Rzut oka na kilka funkcji. Resztę znajdziecie w panelu. Rejestracja darmowego konta: https://app.taxomatic.pl/signup

Blogksiegowy.pl został partnerem strategicznym Taxomatic. Na blogu będą pojawiać się artykuły przygotowane wspólnie ze specjalistami z Taxomatic. Szykujemy także konkursy! Jeśli jeszcze nie obserwujecie nas na Facebooku, to jest właśnie ten moment, żeby dołączyć -> fanpage bloga.

Jak myślicie czy marzec to jest właśnie ten miesiąc, żeby rozwinąć skrzydła? Jeśli marzy Wam się rozwój własnego biznesu – sprawdźcie też dział FIRMA na naszym blogu. Piszemy tam o najnowszych zmianach w prawie i podatkach.

 

Źródło: TaxomaticMinisterstwo Finansów, INFOR.pl 

1 KOMENTARZ

  1. Myślałem nad skorzystaniem z tego programu online do księgowości, ale chyba wolę efekt, który otrzymuję dzięki sprawozdawanemu biura księgowego GAMA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here