Święta żniwem dla hakerów. Jak się przed tym ustrzec?

Szał świątecznych zakupów to okres wzmożonej aktywności zarówno złodziei kieszonkowych w sklepach jak i niewidocznych gołym okiem hakerów. Specjaliści ostrzegają, że ze względu na coraz bardziej popularną formą zakupów dokonywanych przez Internet, w tym roku może znowu wzrosnąć ilość oszustw związanych z zakupami online.

Chętniej niż w latach ubiegłych, pod choinkę kupujemy drogie produkty np.: smartfony i inny sprzęt elektroniczny. Coraz częściej korzystamy więc z płatności online i średnia kwota oszustwa w stosunku do lat poprzednich również wzrośnie. Oszuści będą się koncentrować głównie na produktach o ograniczonej podaży, ponieważ sprzedadzą je na czarnym rynku szybciej i za wyższą cenę -przestrzegają specjaliści od cyberprzestępczości.

Uważać powinni wszyscy – zarówno klienci internetowi jak i same sklepy internetowe

Masz sklep internetowy? Zobacz, jak ochronić się przed oszustami

  • przeanalizować związane z oszustwami dane historyczne, koncentrując się na mechanizmach wykorzystywanych przez przestępców;
  • korzystać z programów antywirusowych oraz narzędzi do wykrywania zagrożeń na podstawie anomalii występujących w ruchu sieciowym;
  • wdrażać strategie przeciwdziałania oszustwom finansowym, wykorzystujące wymianę w czasie rzeczywistym informacji o naruszeniach pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Dla klientów indywidualnych, Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken ma następujące rady:

  • nie podawać danych osobowych w trakcie korzystania z publicznego wi-fi;
  • wykorzystywać różne hasła na portalach;
  • korzystać ze znanych sklepów internetowych;
  • wystrzegać się korzystania z publicznych ładowarek, gdyż mogą zostać zmodyfikowane przez przestępców w celu kradzieży danych lub instalacji wirusa na Twoim urządzeniu mobilnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here