W obecnych czasach prowadzenie księgowości za pomocą komputera i programów księgowych to już właściwie standard. Chyba żaden księgowy nie wyobraża sobie swojej pracy bez tych narzędzi. Dostępne na rynku programy do pełnej księgowości prześcigają się w nowych rozwiązaniach mających ulepszyć ich funkcjonalność. Wybranie właściwego programu staje się przez to nie lada wyzwaniem. Czym się kierować podejmując taką decyzję?

Przede wszystkim wybór programu zależy od rodzaju prowadzonej księgowości – pełna lub mała księgowość. W przypadku małej księgowości wiele firm wybiera programy księgowe online, ale o tym w zakładce „programy księgowe online”. Przy pełnej księgowości warto zakupić oprogramowanie wymagające zainstalowania, które nie funkcjonuje „w chmurze”. Posiada ono większy zakres modułów umożliwiających prowadzenie Księgi Handlowej wielu firm, bez względu na ich rodzaj i wielkość.

Kolejnym kryterium wyboru dla wielu przedsiębiorców będzie oczywiście cena programu. Nie każda firma może sobie pozwolić na zakup drogiego oprogramowania, jednak oszczędność nie zawsze się opłaci. Nie należy też sugerować się wysoką cena, jako wyznacznikiem jakości programu. Trzeba też mieć na uwadze to, że sam zakup programu nie stanowi całkowitego kosztu. Kolejnymi wydatkami może być jego wdrożenie, a później aktualizacje.

Dokonując wyboru programu księgowego warto sprawdzić jak funkcjonuje jego serwis, jaki jest jego koszt i na jakiej zasadzie przeprowadzane są aktualizacje programu. To wszystko może mieć kolosalne znaczenie, ponieważ bardzo często bywa tak, że koszt serwisu jest zbliżony, a nawet wyższy niż koszt zakupu samego programu.

Zasadniczą zaletą wyboru znanych programów jest ich większa funkcjonalność i częstsze aktualizacje. Przyczynia się do tego duża ilość klientów, którzy poprzez zgłaszane problemy podsuwają programistom pomysły na ulepszenie programu. Z drugiej strony duża ilość klientów może skutkować utrudnionym kontaktem z serwisem w celu uzyskania pomocy. Jest to dobry argument za mniej rozpoznawalnymi programami dostępnymi na rynku, ponieważ im mniej klientów tym bardziej indywidualne podejście do każdego z nich.

Do najbardziej znanych programów księgowych należą: Symfonia, SAP Business One, WAPRO, Comarch (Optima, ERP, CDN), Softlab, Rachmistrz, Enova, Xperits).

Istnieje wiele rankingów popularności programów księgowych, jednak trudno jest polecić jeden jako najlepszy. Wszystko zależy od specyfiki pracy w księgowości, obsługiwanych firm i oczywiście ceny. Decyzję o wyborze należy dobrze przemyśleć, ponieważ zmiana programu może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko finansowe, ale też ryzyko utraty danych.

10 KOMENTARZE

 1. Ja generalnie korzystam z Enovy365 i jest naprawdę całkiem ok. Bardzo podoba mi się jej modułowa budowa, nie lubię płacić za rzeczy i funkcjonalności, których nie będę używał.

 2. Obecnie przerzuciłem się na melpe, ponieważ mogę z jednego konta prowadzić kilka firm. W dodatku prostota i pełna funkcjonalność przemawia za Melpe.

 3. Bardzo wartościowy wpis, ponieważ nadal wiele firm rozpoczynając swoją działalność nie zwraca na to zupełnie uwagi. Dodatkowo warto wspomnieć aby przedsiębiorcy rozpoczynający swoją przygodę w biznes zastanowili się jak będą prowadzić swoją księgowość tzn. czy sami czy też za pośrednictwem biura rachunkowego. Od tego także zależy wybór programu księgowego (lub tylko do wystawiania faktur). Wybranie odpowiedniej aplikacji pozwoli na znaczne usprawnienie kontaktów na linii biuro rachunkowe > firma. Warto przez założeniem firmy konsultować się z biurem rachunkowym nawet jeśli w późniejszym czasie sami będziecie zajmować się swoimi dokumentami.

 4. Od niedawna interesuje mnie pełna księgowość. Wrocławska firma, w której kiedyś pracowałam używała Impulsa i powiem szczerze, że nie był to dobry program. Chętnie przejrzę te wymienione przez Państwa, żeby wybrać coś dopasowanego do mojego biznesu.

 5. Takie programy bardzo ułatwiają zarządzanie i potem robi się to już właściwie intuicyjnie. Chyba że pojawiają się jakieś nowe przepisy, do których pracę trzeba dostosować – wtedy mija trochę czasu, zanim to człowiek opanuje. Na przykład jak wdrożyć Jednolity Plik Kontrolny w programie SAP? Tutaj https://noy.pl/jednolity-plik-kontrolny-a-sap-jak-wdrozyc-co-warto-wiedziec/ można poczytać artykuł poświęcony temu problemowi. Jeśli ktoś tutaj korzysta akurat z SAP, to na pewno warto się z tym zapoznać.

 6. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że w przypadku wyboru systemu trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo danych. Nie ufam rozwiązaniom chmurowym. Są bardzo popularne ostatnio, ale uważam że dane księgowe są zbyt wrażliwe i ważne żeby przechowywać je “gdzieś w Internecie” – tak naprawdę nie ma nad nimi wtedy żadnej kontroli. Zdecydowanie wolę rozwiązania stacjonarne instalowane na własnym sprzęcie.
  Serwis i aktualizacje również są ważne. Warto zadbać o dokładne określenie SLA w umowie serwisowej. Tutaj można poczytać na co zwrócić uwagę przy negocjowaniu warunków serwisu: http://sykom.pl/8-rzeczy-o-opiece-serwisowej-ktore-musisz-wiedziec-przed-wyborem-systemu-erp/

 7. Kupiłam do swojej firmy wspomnianą w poście Symfonię oraz dodatkowo gwarancję, żeby mieć dostęp do aktualizacji. To dobra sprawa, bo ministerstwo ciągle coś zmienia, jak nie stawkę vat to wprowadzenie jpk.

 8. Na opiece serwisowej nie można oszczędzać. Jakiś czas temu pracowaliśmy na systemie dla którego serwis był rozliczany godzinowo, tzn. każda godzina poświęcona nam przez serwisantów była płatna (jakaś pula była darmowa w każdym miesiącu, ale zawsze okazywało się że to za mało). W rezultacie każdy zastanawiał się czy jeszcze może zadzwonić na infolinię czy poczekać do przyszłego miesiąca, bo kierownictwo mocno dociekało skąd tak duże koszty.
  Teraz mamy nowy system i opiekę bez limitu – płacone ryczałtem. Na początku wydawało się że to drogo, ale ten komfort psychiczny że z każdą głupotą można zadzwonić, naprawdę jest tego wart. Przynajmniej nie trzeba się samemu męczyć i kombinować (np. z korektami które się robi raz na rok) i w rezultacie oszczędza się masę czasu.

 9. Nasze biuro korzysta z jednego z programów księgowych. Rewelacyjny program w którym można zrobić naprawdę wiele rzeczy. W tym przypadku również jak opisie powyżej program czuwa nad tym aby nie popełnić błędów ale ma również jedną niesamowitą funkcję (choć drogą) dodatkowe moduły. Współpracujemy z informatykiem który piszę nam na zamówienie konkretne moduły – czasami nawet pod konkretnego klienta dzięki czemu zyskujemy dużo czasu – a chyba o to każdemu z nas chodzi :)

 10. Ja od 2 lat korzystam z Sage Symfonii. Wcześniej korzystałam z oferty biura rachunkowego, ale doszłam do wniosku że nie ma tych rozliczeń tyle że nie mogła bym tego sama opanować. Poza tym i tak sprawy kadrowe i rozliczeniowe z pracownikami były na mojej głowie. Program jest tak prostu w użyciu, że nie trzeba żadnej pomocy z zewnątrz i jeśli ktoś ma choć trochę pojęcia o księgowości to spokojnie sobie poradzi. Poza tym na bieżąco jest on aktualizowany prawnie, także automat czuwa nad tym żeby nie popełnić błędów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here