Programy księgowe w 2020 roku – kryteria wyboru
Jesteśmy świadkami zmian na rynku księgowym. Są one z jednej strony wymuszone przez oczekiwania księgowych, a z drugiej przez działania i zapowiedzi Ministerstwa Finansów. Chodzi o stopniowe przenoszenie kolejnych obszarów księgowości do Internetu. Dziś nie ma już wątpliwości, że Księga Przychodów i Rozchodów, a także pełna księgowość w chmurze to przyszłość. Dodajmy, że zdaniem ekspertów to niedaleka przyszłość. Dlatego jeśli chcemy wybrać narzędzie dla księgowych albo program księgowy dla małej firmy w 2020 roku, należy zwrócić uwagę na dodatkowe kryteria, które do tej pory nie były brane pod uwagę.
Bezpłatny program do faktur już nie wystarczy
Dla wielu przedsiębiorców, w przypadku obsługi księgowej, kluczowe były do tej pory opłaty. Zasada była prosta – im taniej, tym lepiej. Okazuje się jednak, że dzisiaj, np. bezpłatny program do faktur, nie jest już narzędziem, które spełnia oczekiwania przedsiębiorcy. 2020 rok, a przede wszystkim pandemia, zmieniły nasze myślenie o wielu sprawach. W tym także o obsłudze księgowej.
Program księgowych dla małej firmy musi dzisiaj dawać gwarancję nie tylko poprawności rozliczeń, ale także bezpieczeństwa. Dodajmy od razu, że chodzi o bezpieczeństwo związane z kontaktem z księgowym, z wożeniem dokumentów, spotkaniami w biurze rachunkowym, czyli wszystkim tym co w trakcie pandemii było powszechnie odradzane. Dlatego dziś przedsiębiorca dużo chętniej postawi na program do fv online. Dzięki niemu będzie mógł wszystko zrobić zdalnie, a więc bezpiecznie.
Dodajmy od razu, że kwestia opłat nie pozostała bez znaczenia. Program do księgowania faktur online musi być atrakcyjny cenowo, tym bardziej, że rynek takiego oprogramowania cały czas się rozwija, a więc konkurencja rośnie.
Programy księgowe dla firm i dla biura rachunkowego
Rok 2020 przyniósł jeszcze jedną zmianę. Okazało się, że programy księgowe dla firmy powinny być dostosowane także dla biur rachunkowych. Do tej pory bardzo często dochodziło do sytuacji, w której przedsiębiorca posiadał np. program do fv online jednej firmy, a biuro rachunkowe, które go obsługiwało program księgowy dla małej firmy innego producenta. Powodowało to często niepotrzebne zamieszanie – np. dokumenty generowane przez program do fv online przedsiębiorcy nie były odczytywane albo wymagały dodatkowej pracy w biurze rachunkowym.
Rok 2020 wymusił dodatkową zmianę – przedsiębiorcy zaczęli poszukiwać innej oferty. Chodzi o programy księgowe dla firm, czyli takie narzędzia w których przedsiębiorca może w intuicyjny sposób wystawić fakturę, a księgowy, czy biuro rachunkowe otrzymują jednocześnie pełną funkcjonalność profesjonalnego programu rachunkowego.
Pełna księgowość online razem z KPiR
Kolejną kwestią, która decyduje o popularności programu jest jego wszechstronność od strony samej księgowości. Co prawda cały czas można na rynku usług księgowych znaleźć podział na biura rachunkowe, które zajmują się tylko KPiR i takie, które specjalizują się w pełnej księgowości, jednak w przypadku programów rachunkowych sytuacja jest dużo inna. Minęły już czasy, kiedy program do księgowania faktur był zbudowany na zasadzie płatnych modułów. Jeśli biuro prowadziło KPiR kupowało dostęp do danego modułu, a kiedy pojawił się klient z pełną księgowością musiała wykupić inny dostęp… Rok 2020 pokazał, że bardzo ważna jest uniwersalność.
Nie wystarczy już np. pełna księgowość w chmurze i możliwość dokupienia innych rozszerzeń. Narzędzie, jakiego oczekują księgowi musi oferować wszystkie funkcjonalności pod jednym loginem. Pełna księgowość online i księga przychodów i rozchodów – program musi je bezwarunkowo zawierać. Dodatkowo powinien oferować inne funkcjonalności, jakie potrzebne są w biurze rachunkowym.
Pełna księgowość online – cennik staje się atrakcyjny
Jak już wspomnieliśmy, do tej pory cały czas widać na rynku podział na biura, które specjalizują się w KPiR i takie, które obsługują klientów rozliczających się w oparciu o pełną księgowość. Jest to związane przede wszystkim z narzędziami jakie do tej pory dostępny były na rynku. Wielu księgowych uważa, że atrakcyjniejsza, przede wszystkim ze względu na łatwość rozliczeń, jest księga przychodów i rozchodów – program właściwie wykonuje większość operacji, a rola księgowej – zdanie wielu – sprowadza się tylko do wprowadzania dokumentów. Odzwierciedlają to także kwoty za prowadzenie takiej księgowość. Obsługę KPiR można znaleźć już nawet za kilkaset złotych miesięcznie. Z kolei za pełną księgowość należy zapłacić co najmniej 1000 zł miesięcznie.
Jak się okazuje zmiany na rynku programów księgowych w 2020 r. prowadzą powoli także do zmiany w rozliczeniach z przedsiębiorcami. Jeśli interesuje nas pełna księgowość online, cennik może być dużo bardziej atrakcyjny niż w przypadku tego samego rozliczenia w tradycyjnym programie.
Przykładem może być program Taxomatic. Oferuje on zarówno pełną księgowość, jak i KPiR, a także dodatkowe funkcjonalności pod jednym loginem. Jest stworzony w oparciu o technologię online i odpowiada na wszystkie wyzwania, jakie przed najlepszymi programami księgowymi postawił rok 2020.
Takie programy potrafią być naprawde dużym ułatwieniem dla księgowych
Takie rozwiązania potrafią bardzo ułatwić pracę. Ja aktualnie jestem w poszukiwaniu dobrej firmy zajmującej się doradztwem podatkowym bo niestety ostatnio porobiłam sporo błędów przy rozliczaniu
Szczerze mówiąc ja odkąd prowadzę własną firmę to miałam ciągle problem z rozliczeniem podatkowym. Teraz w końcu postanowiłam znaleźć dobrą kancelarię, która pomoże mi między innymi w rozliczeniach
Wybór odpowiedniego programu księgowego jest ważną decyzją dla każdej firmy. Przy ogromnej ilości różnych programów dostępnych na rynku przed wyborem konkretnego warto wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak wielkość i rodzaj firmy, jego funkcje i możliwości, łatwość obsługi, zgodność z przepisami, bezpieczeństwo danych i możliwość wsparcia technicznego. Zawsze dobrze jest przeczytać opinie i referencje na temat danego programu.
Nie wiem czy nie lepsze są programy online
Ogólnie dużym ułatwieniem jest też dobra obsługa informatyczna gdzie faktycznie sprawy załatwiane są profesjonalnie przez osoby z dużym doświadczeniem
Właśnie według mnie warto też pomyśleć o dobrej obsłudze informatycznej. Nie tak dawno natrafiłam na dobrą firmę i szczerze mówiąc jestem bardzo zadowolona ze współpracy
Warto też pomyśleć o dobrej firmie informatycznej, która profesjonalnie zajmie się waszymi sprawami. Ogólnie sama zdecydowałam się na współpracę z dobrą firmą i faktycznie usługi są świadczone na wysokim poziomie
Warto też pomyśleć o dobrym wypromowaniu swojej działalności. To jest bardzo ważne, tym bardziej, że można w ten sposób zdobyć naprawde sporo klientów
Świetny artykuł! Właśnie zastanawiamy się nad programem do księgowania i bardzo ważne kryteria zostały tutaj omówione! Dziękujemy!
Ja korzystam od paru lat z oprogramowania Comarchu. Firma miała co prawda miała parę wpadek i parę razy myślałam czy nie zmienić oprogramowania na inne. Ale po obejrzeniu kilku innych programów pozostaję przy Comarchu. Może mnie czasem wkurza jakaś nowinka w programie ale przeważnie po jakimś czasie zauważam ich przydatność (tych nowinek).
W końcu jakiś artykuł o odpowiedniej merytoryce. Czasem mam wrażenie, że wpisy w sieci coraz częściej przypominają debatę polityczną w Polsce… Na szczęście jest jeszcze nadzieja. Czekam na więcej!
Pracowałam na sporej ilości programów księgowych, tak w pełnej księgowości, jak i KPiR, przerobiłam Sage Symfonia, Kamsoft, Enova, trochę SAP i Comarch ERP Optima. Optima wysuwa się pod każdym względem na czołówkę, dokumenty zaciągam przez OCR i praktycznie nie musze nic wklepywać. Pełna automatyka, baza w chmurze, jesli czegoś nie ma, program pozwala na wiele modyfikacji i rozszerzenia możliwości. Z wszystkich wymienionych niestety najgorzej wspominam Symfonie, która jest już mega przestarzałym programem.
Ja od lat pracuję na oprogramowaniu firmy Insert. Praca na tych programach jest intuicyjna. Wiadomo, że jak każdy program ma jakieś „niedociągnięcia” ale na ogólne użytkowanie nie mogę narzekać.
Korzystam z oprogramowania firmy Taxomatic i chciałabym przestrzec przed decyzją rozpoczęcia z nimi współpracy. Muszę przyznać, że oprogramowanie jest dobre, natomiast serwis i obsługa są na tak fatalnym poziomie z jakim się jeszcze nie spotkałam. Jest jedna osoba obsługująca sprawy merytorycznie związane z oprogramowaniem – firma podaje, że z oprogramowania korzysta 730 biuro księgwych. Pani nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile i nawt SMSy, jak uda się do niej dodzwonć to mówi, że jest na szkoleniu i nie może rozmawiać…a tymczasem my potrzebujemy szybkiej pomcy, bo program robi błąd. Od czerwca – problem zgłaszałąm wielokrotnie – nie mamy rozwiązanej kwestii różnic kursowych, które niepoprawnie się księgują na kontach kontrahentów. Piszę maile, dzwonię, pisze SMSy i nic!!! Z biura odsyłąją mnie do pani, pani nie odbiera, pisze znowu do biura…Jesli macie wybór skorzystajcie z innego oprogramowania.
Bardzo pomocny wpis. Od jakiegoś czasu poszukiwałam informacji dotyczących programów do rozliczania pit, ponieważ chciałam pogłębić wiedzę w tym zakresie. Artykuł zamieszczony przez Panią rozwiał wiele moich wątpliwości, teraz już wszystko jest jasne.
Ja współpracuję z Cash Director. Dobry program do księgowości online, rzetelna firma, praca to teraz przyjemność. Mam więcej czasu na inne rzeczy równie ważne w firmie.
Na początku działania mojego biznesu korzystałem z usług programu umieszczonego w chmurze jednak cenię sobie bezpieczeństwo swoich plików i korzystam z dysków zewnętrznych dlatego też od kilku miesięcy przesiadłem się na Comarch ERP Optima
dzięki!
Aplikację Taxomatic polecam szczególnie do fakturowania i księgowości na zasadach ogólnych tzn., dla osób prowadzących jednoosobową działalności gospodarczą, niezatrudniających pracowników, brak możliwości prowadzenia kadr i naliczania płac, zobowiązanych do ewidencjonowania przychodów i kosztów w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów, nie ma opcji prowadzenia Ewidencji Przychodów dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtowo.
W przypadku zatrudniania pracowników, konieczne jest użycie innego programu do kadr i płac.
Sceptycznie podchodziłem do wszystkich programów za 0 zł, bo zawsze myślę, że gdzieś jest haczyk. Gdy przeszedłem na własną działalność, spróbowałem program za 0zł do wystawiania FV Taxomatic. Z tego względu, że góra wystawiałem 2 FV w miesiącu więc mnie to urządzało. Obecnie gdy jest tych FV sporo (uffff) wciąż korzystam z tego oprogramowania, bo się przyzwyczaiłem do jego wygody. Płacę 5 zł miesięcznie za nieograniczoną liczbę FV. Rewelacja :)
No właśnie zwróciliście uwagę na program księgowy, który nie będzie generował zamieszania. Oj to chyba ideał. My księgowe jesteśmy już jesteśmy przemęczone tymi zmianami. Kiedy mamy rozwiązywać problemy klientów. Kiedy. Najlepiej mieć 1 osobę na etacie, która zajmowałaby się czytaniem nowości w prawie i podatkach. Chciałoby się… No nic, przyjrzę się jeszcze temu Taxomaticowi. W nim moja ostatnia nadzieja.
Pozdrowienia ze Skarżyska, Wiesia.
Ja generalnie korzystam z Enovy365 i jest naprawdę całkiem ok. Bardzo podoba mi się jej modułowa budowa, nie lubię płacić za rzeczy i funkcjonalności, których nie będę używał.
Bardzo wartościowy wpis, ponieważ nadal wiele firm rozpoczynając swoją działalność nie zwraca na to zupełnie uwagi. Dodatkowo warto wspomnieć aby przedsiębiorcy rozpoczynający swoją przygodę w biznes zastanowili się jak będą prowadzić swoją księgowość tzn. czy sami czy też za pośrednictwem biura rachunkowego. Od tego także zależy wybór programu księgowego (lub tylko do wystawiania faktur). Wybranie odpowiedniej aplikacji pozwoli na znaczne usprawnienie kontaktów na linii biuro rachunkowe > firma. Warto przez założeniem firmy konsultować się z biurem rachunkowym nawet jeśli w późniejszym czasie sami będziecie zajmować się swoimi dokumentami.
Od niedawna interesuje mnie pełna księgowość. Wrocławska firma, w której kiedyś pracowałam używała Impulsa i powiem szczerze, że nie był to dobry program. Chętnie przejrzę te wymienione przez Państwa, żeby wybrać coś dopasowanego do mojego biznesu.
Takie programy bardzo ułatwiają zarządzanie i potem robi się to już właściwie intuicyjnie. Chyba że pojawiają się jakieś nowe przepisy, do których pracę trzeba dostosować – wtedy mija trochę czasu, zanim to człowiek opanuje. Na przykład jak wdrożyć Jednolity Plik Kontrolny w programie SAP? Tutaj https://noy.pl/jednolity-plik-kontrolny-a-sap-jak-wdrozyc-co-warto-wiedziec/ można poczytać artykuł poświęcony temu problemowi. Jeśli ktoś tutaj korzysta akurat z SAP, to na pewno warto się z tym zapoznać.
Zgadzam się ze stwierdzeniem, że w przypadku wyboru systemu trzeba brać pod uwagę bezpieczeństwo danych. Nie ufam rozwiązaniom chmurowym. Są bardzo popularne ostatnio, ale uważam że dane księgowe są zbyt wrażliwe i ważne żeby przechowywać je „gdzieś w Internecie” – tak naprawdę nie ma nad nimi wtedy żadnej kontroli. Zdecydowanie wolę rozwiązania stacjonarne instalowane na własnym sprzęcie.
Serwis i aktualizacje również są ważne. Warto zadbać o dokładne określenie SLA w umowie serwisowej. Tutaj można poczytać na co zwrócić uwagę przy negocjowaniu warunków serwisu: http://sykom.pl/8-rzeczy-o-opiece-serwisowej-ktore-musisz-wiedziec-przed-wyborem-systemu-erp/
Kupiłam do swojej firmy wspomnianą w poście Symfonię oraz dodatkowo gwarancję, żeby mieć dostęp do aktualizacji. To dobra sprawa, bo ministerstwo ciągle coś zmienia, jak nie stawkę vat to wprowadzenie jpk.
Na opiece serwisowej nie można oszczędzać. Jakiś czas temu pracowaliśmy na systemie dla którego serwis był rozliczany godzinowo, tzn. każda godzina poświęcona nam przez serwisantów była płatna (jakaś pula była darmowa w każdym miesiącu, ale zawsze okazywało się że to za mało). W rezultacie każdy zastanawiał się czy jeszcze może zadzwonić na infolinię czy poczekać do przyszłego miesiąca, bo kierownictwo mocno dociekało skąd tak duże koszty.
Teraz mamy nowy system i opiekę bez limitu – płacone ryczałtem. Na początku wydawało się że to drogo, ale ten komfort psychiczny że z każdą głupotą można zadzwonić, naprawdę jest tego wart. Przynajmniej nie trzeba się samemu męczyć i kombinować (np. z korektami które się robi raz na rok) i w rezultacie oszczędza się masę czasu.
Nasze biuro korzysta z jednego z programów księgowych. Rewelacyjny program w którym można zrobić naprawdę wiele rzeczy. W tym przypadku również jak opisie powyżej program czuwa nad tym aby nie popełnić błędów ale ma również jedną niesamowitą funkcję (choć drogą) dodatkowe moduły. Współpracujemy z informatykiem który piszę nam na zamówienie konkretne moduły – czasami nawet pod konkretnego klienta dzięki czemu zyskujemy dużo czasu – a chyba o to każdemu z nas chodzi :)
Ja od 2 lat korzystam z Sage Symfonii. Wcześniej korzystałam z oferty biura rachunkowego, ale doszłam do wniosku że nie ma tych rozliczeń tyle że nie mogła bym tego sama opanować. Poza tym i tak sprawy kadrowe i rozliczeniowe z pracownikami były na mojej głowie. Program jest tak prostu w użyciu, że nie trzeba żadnej pomocy z zewnątrz i jeśli ktoś ma choć trochę pojęcia o księgowości to spokojnie sobie poradzi. Poza tym na bieżąco jest on aktualizowany prawnie, także automat czuwa nad tym żeby nie popełnić błędów.