Od 4 marca 2019 roku można wymienić swój stary dowód osobisty na nowy wyposażony w specjalną warstwę elektroniczną, na której zapisane zostaną dane właściciela.
E-dowód, jakie dane?
Należy wspomnieć, że e-dowód pozwoli na zalogowanie się do portali administracyjnych, takich jak ePUAP – czyli załatwimy sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, przez internet, w wybranym przez siebie czasie. Nowy dowód daje możliwość elektronicznego podpisu, także w usługach online administracji publicznej. Największą zaletą e-dowodu jest możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. Jeśli ktoś nie będzie wiedział, gdzie jest jego dowód, a istnieje prawdopodobieństwo, że go odnajdzie może zawiesić dowód na 14 dni – w tym terminie może go bez konsekwencji odblokować, a dokument stanie się ważny. W przypadku, gdy termin 14 dniu zostanie przekroczony dokument zostanie automatycznie unieważniony.
W e-dowodzie znajdziemy standardowe dane na swój temat:
- Imię/imiona i nazwisko (również nazwisko rodowe)
- Płeć
- Data i miejsce urodzenia
- Imiona rodziców
- Zdjęcie
- Pesel
- Obywatelstwo
Tak jak w „starym” dowodzie pojawiają się dane dotyczące samego dokumentu, takie jak: seria i numer, data wydania, data ważności oraz kto go wydał. Jedyną kwestią, która różni stary dowód osobisty od e-dowodu jest numer CAN. Jest to numer zapisany na awersie i rewersie w postaci kodu kreskowego. Trzeba podać go, gdy chcemy korzystać z funkcji elektronicznych e-dowodu. Numer CAN chroni nas przed niepowołanym odczytaniem danych z naszego dowodu przez osoby trzecie.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o tym, że jeśli nasz dowód jest jeszcze ważny to nie musimy go wymieniać. Jeśli mimo to chcemy być posiadaczami e-dowodu to możemy złożyć wniosek o jego wydanie (online lub w urzędzie gminy). Za wymianę dowodu nie będziemy ponosić żadnych kosztów.