Od 4 marca 2019 roku można wymienić swój stary dowód osobisty na nowy wyposażony w specjalną warstwę elektroniczną, na której zapisane zostaną dane właściciela.

dowod-2019
Dowód osobisty to dokument potwierdzający naszą tożsamość, obywatelstwo, a także pozwala wyjechać za granice bez paszportu – do krajów Strefy Schengen i krajów które akceptują dowód osobisty jako dokument podróży. E-dowód wydawany po 4 marca 2019 roku służy dodatkowo do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną. Dzięki niemu można korzystać z elektronicznych bramek granicznych na lotniskach – wcześniej możliwe było to tylko z paszportem.

E-dowód, jakie dane?

Należy wspomnieć, że e-dowód pozwoli na zalogowanie się do portali administracyjnych, takich jak ePUAP – czyli załatwimy sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, przez internet, w wybranym przez siebie czasie. Nowy dowód daje możliwość elektronicznego podpisu, także w usługach online administracji publicznej. Największą zaletą e-dowodu jest możliwość czasowego zawieszenia dokumentu. Jeśli ktoś nie będzie wiedział, gdzie jest jego dowód, a istnieje prawdopodobieństwo, że go odnajdzie może zawiesić dowód na 14 dni – w tym terminie może go bez konsekwencji odblokować, a dokument stanie się ważny. W przypadku, gdy termin 14 dniu zostanie przekroczony dokument zostanie automatycznie unieważniony.

W e-dowodzie znajdziemy standardowe dane na swój temat:

  • Imię/imiona i nazwisko (również nazwisko rodowe)
  • Płeć
  • Data i miejsce urodzenia
  • Imiona rodziców
  • Zdjęcie
  • Pesel
  • Obywatelstwo

Tak jak w „starym” dowodzie pojawiają się dane dotyczące samego dokumentu, takie jak: seria i numer, data wydania, data ważności oraz kto go wydał. Jedyną kwestią, która różni stary dowód osobisty od e-dowodu jest numer CAN. Jest to numer zapisany na awersie i rewersie w postaci kodu kreskowego. Trzeba podać go, gdy chcemy korzystać z funkcji elektronicznych e-dowodu. Numer CAN chroni nas przed niepowołanym odczytaniem danych z naszego dowodu przez osoby trzecie.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o tym, że jeśli nasz dowód jest jeszcze ważny to nie musimy go wymieniać. Jeśli mimo to chcemy być posiadaczami e-dowodu to możemy złożyć wniosek o jego wydanie (online lub w urzędzie gminy). Za wymianę dowodu nie będziemy ponosić żadnych kosztów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here