Zbliża się koniec kas fiskalnych z papierowymi paragonami. Od  stycznia 2018 r. będą one stopniowo wycofywane. Kasy on-line obowiązkowo będą stosowały branże szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację poselską.

Wiceminister przyznał także, że obecnie przygotowywany jest projekt rozporządzenia autorstwa resortu rozwoju, który określa wymagania dla tzw. kas rejestrujących on-line. Chodzi m.in. o to, by możliwe było raportowanie transakcji zarejestrowanych na tych urządzeniach do centralnego systemu informatycznego Ministerstwa Finansów.

„Zgodnie z zapisami przedmiotowego rozporządzenia kasy on-line będą przekazywały automatycznie dane dotyczące raportów fiskalnych dobowych, paragonów fiskalnych, paragonów fiskalnych anulowanych oraz faktur i faktur anulowanych zarejestrowanych od czasu poprzedniego przekazu danych, według ustalonego harmonogramu przekazu danych (…). Kasy te będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co dwie godziny” – wyjaśnił wiceminister.

Po wejściu w życie  nowych regulacji, przedsiębiorcy nie będą musieli wymieniać kas. Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy on-line, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii.  Kasy z kopią papierową będą wycofywane z rynku stopniowo – dodał Gruza.

Zdaniem wiceministra, zmiany dotyczące kas fiskalnych są kolejnym elementem w procesie uszczelniania systemu podatku od towarów i usług oraz w walce z szarą strefą poprzez skuteczniejszą kontrolę sprzedaży detalicznej.

Gruza dodał, że obecnie w resorcie finansów prowadzone są również prace analityczne nad ewentualną możliwością wdrożenia systemu przesyłu danych z kas z kopią elektroniczną oraz kopią papierową w ramach raportowania danych w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).

Źródło:

2 KOMENTARZE

  1. A to ciekawe, dobrze wiedzieć takie rzeczy! Lubię tu zaglądać bo prowadzę małą firmę i do tej pory zajmowałam się księgowością sama, ale jednak postawiłam od niedawna na biuro rachunkowe w Oleśnicy. To takie małe miasto, gdzie trudno pozyskać różne informacje, dlatego lubię być na bieżąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here