Trwający obecnie sezon rozliczeń podatkowych wzbudza w niejednym podatniku pytanie, który formularz wybrać do rozliczenia: PIT-36 czy PIT-37? Niewłaściwy wybór skutkować będzie koniecznością dokonywania korekty. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z różnicą pomiędzy tymi deklaracjami.

PIT-36

Deklaracji PIT-36 obowiązuje podatników, którzy w ciągu roku osiągali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%), a podatek od tych przychodów płacony był bez pośrednictwa płatnika. PIT-36 dotyczy więc wszystkich, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Jednak w przypadku kiedy wszystkie przychody rozliczane były  za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcy), to podatnik powinien rozliczyć się za pomocą deklaracji PIT-37.

PIT-36 nie dotyczy podatników prowadzących działalność, która jest rozliczana za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. W takim przypadku obowiązuje deklaracja PIT-28. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy podatnik prowadzi dwa rodzaje działalności – jedną opodatkowaną wg. skali podatkowej, a drugą ryczałtem. Tutaj konieczne jest złożenie dwóch deklaracji oddzielnie – PIT-36 i PIT-28.
PIT-37

Formularz PIT-37 przeznaczony jest do rozliczania przychodów osiąganych i rozliczanych z udziałem płatników, którymi z reguły są pracodawcy. Obowiązuje on więc wszystkich podatników, którymi są pracownicy, zleceniobiorcy i wszyscy inni, u których rozliczenia podatku dokonuje płatnik.

Deklaracja PIT-37 pozwala również na rozliczenie w sytuacji, kiedy podatnik rozlicza się wspólnie z małżonkiem (tutaj warunek – małżonek, tak jak podatnik, musi być uprawniony do rozliczenia za pomocą deklaracji PIT-37), jest osobą samotnie wychowującą dziecko lub emerytem.

Jeśli w trakcie roku podatnik uzyskiwał przychody z wielu źródeł, w tym część była rozliczana bez pośrednictwa płatnika, to rozliczenia powinien dokonać na deklaracji PIT-36.

 

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawa lektura, sam zawsze miałem problem z tym podatkiem ale od kiedy wykorzystuję program pit jest to dużo łatwiejsze :) Polecam wszystkim bo można dużo czasu zaoszczędzić :)

  2. I od nowa zaczyna się przygoda z Pitami… Nowy rok nowe zeznania. Mam nadzieję, że chociaż w tym roku nie będę mieć jakiś poprawek. Przejrzę dokładniej Twojego bloga to może jakoś łatwiej pójdzie niż w ubiegłych latach :)

  3. Dzięki za wpis. Zwłaszcza informacje o pit 36 okazały się przydatne. Mam nadzieję że dalej będziesz poruszać tematykę pit-ową na swoim blogu :) Pozdrawiam

  4. Dzięki! Wyjaśniłeś moje wątpliwości związane z pit 37 strasznie to dla mnie zawsze jest zagmatwane :) W przyszlym roku chcę wykorzystać jeden z tych programów do wypełniania pitów – może będzie jeszcze łatwiej :) Pozdrawiam.

  5. Ja co roku mam problemy z pit-em. Chyba nie było jeszcze razu żebym poprawek na szybko albo w domu nie nanosił. Ale teraz przynajmniej wiem, że na pewno muszę wypełnić pit 37 – a to już dużo :) Dzięki za praktyczną wiedzę, tak jak przedmówcy napisali – takie rzeczy warto powtarzać, bo wiele osób ma problemy z tymi nieszczęsnymi formularzami :)

  6. Często zdarzają się pomyłki związane z tymi dwoma PITami, dlatego artykuł z pewnością będzie przydatne, szczególnie teraz, gdy sporo osób zwleka ze złożeniem deklaracji podatkowej do ostatniego możliwego terminu. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here