Podatek liniowy 19%

Istnieją różne formy opodatkowania przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest podatek liniowy. Jego założeniem jest odprowadzanie zawsze jednakowej, stałej stawki 19%, niezależnie od osiąganych dochodów.

Aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania, musisz prowadzić działalność gospodarczą (z podatku linowego nie mogą skorzystać m.in. ryczałtowcy oraz osoby korzystające z tzw. karty podatkowej)

WAŻNE: Jeśli osiągasz również dochód z tytułu umowy o pracę, musisz złożyć odrębne zeznanie podatkowe (PIT-37)

Jeśli trakcie rejestracji działalności nie zdecydujesz się na opodatkowanie w formie liniowej, zmiany możesz dokonać dopiero od nowego roku podatkowego. Zgłoszenie należy wnieść przed 20 stycznia bądź przed dniem uzyskania przychodu, do wskazanego Urzędu Skarbowego. Aby to zrobić, należy złożyć formularz CEIDG-1.

PAMIĘTAJ: Przedsiębiorca decydujący się na podatek liniowy, zobowiązany jest do ewidencji swoich przychodów i kosztów za pomocą KPiR.

Podatek 19% – kiedy wybrać?

Rozliczanie się za pomocą podatku liniowego jest szczególnie opłacalne jeśli:

– osiągasz dochody powyżej 85 528 zł;

– nie korzystasz z ulg na dzieci oraz internet;

– nie rozliczasz dochodu z współmałżonkiem bądź też samotnie wychowanym dzieckiem;

Dodatkowym atutem podatku liniowego jest łatwy sposób jego wyliczenia: nie trzeba pamiętać o kwotach wolnych od podatku a także progach w skali podatkowej.

Wadą podatku liniowego jest brak możliwości odliczenia wyżej wymienionych ulg (na dzieci, internet). Przedsiębiorca może jedynie odliczyć opłacone składki zdrowotne.

Należy podkreślić, że nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z podatku liniowego. Jednym z kluczowych warunków jest nieświadczenie usług na rzecz naszego byłego pracodawcy. Nie można bowiem wykonywać usług o tym samym charakterze, które obowiązywały w trakcie „pracy na etacie”. Przepis ten dotyczy tego samego roku podatkowego.

PAMIĘTAJ: Rozliczając się za pomocą podatku liniowego, nadal możesz przekazać swój 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here