Każdy kto wykańczał dom czy mieszkanie wie, że jest to bardzo drogi wydatek. Na szczęście można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków.
Jakie warunki należy spełnić aby dostać zwrot części wydatków na materiały budowlane?
– materiały budowlane zostaną zakupione w terminie 2.01.2014 – 30.09.2018 i zostaną przeznaczone na: budowę domu jednorodzinnego, rozbudowę budynku na cele mieszkalne, przystosowanie budynku do zamieszkania.
– składający wniosek nie może przekroczyć 36 lat ( w przypadku małżeństw bierze się pod uwagę wiek młodszego małżonka);
– nie jest i nie był właścicielem innego budynku, niż ten który został wybudowany przy użyciu materiałów, o które ubiega się o zwrot,
– nie przysługuje i nie przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństwa ten warunek dotyczy obu osób.
WAŻNE: Jeśli wychowujesz co najmniej trójkę dzieci nie musisz spełniać warunku 2,3,4.
Wniosek o zwrot możesz złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do 31 grudnia, w roku w którym zaczniesz użytkować mieszkanie lub dom. Usługa jest bezpłatna.
PAMIĘTAJ: zachowaj wszystkie faktury i rachunki na zakup materiałów budowlanych.
Wymagania dotyczące budynku
Pozwolenie na budowę musi być wydane po 1.01.2014 roku.
Limity powierzchni mieszkania:
– 75m2 ,
– 85m2 -w przypadku gdy wychowujesz co najmniej trójkę niepełnoletnich dzieci (25 lat w przypadku osób uczących się). Dzieci niepełnosprawne nie są objętę granicą wiekową.
Limity powierzchnii domu jednorodzinnego:
– 100m2
– 110m2 – w przypadku gdy wychowujesz co najmniej trójkę niepełnoletnich dzieci (25 lat w przypadku osób uczących się). Dzieci niepełnosprawne nie są objęte granicą wiekową.
Informacje dodatkowe
Kwota zwrotu podlega limitowi. Możesz go obliczyć za pomocą prostego wzoru:
70 × cena 1 m² x 0,12195
Ceny 1 m2 możesz sprawdzić TUTAJ. Wybierz kwotę, która obowiązywała przed kwartałem, w którym złożyłeś wniosek.
Kwotę zwrotu wyliczysz natomiast ze wzoru:
Wartość VAT na fakturze x 0,6522
Na zwrot czeka się do 4 miesięcy od złożenia wniosku. Jest on wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, dlatego nie trzeba go uwzględniać w rozliczeniu rocznym.
Źródło: www.obywatel.gov.pl
Dzięki za fajny artykuł
Na co dzień każdy z nas w mniejszy bądź większy sposób styka się z szeroko rozumianą księgowością. Są jednak takie zagadnienia z którymi bez fachowej pomocy niestety sobie nie poradzimy. Każe działanie związane z wydatkami, czy remontami warto przedyskutować z fachowcami z dziedziny księgowości, którzy na pewno doradzą nam jak najkorzystniej kupić, żeby nie stracić ale być może jeszcze zyskać, chociażby otrzymując cześć zwrotu za koszty poniesione z remontem czy urządzaniem domu :)