Istotą wigilii pracowniczej jest integracja zespołu. Tylko wówczas, gdy taki cel zostanie zapisany, Wigilia firmowa może być rozliczona w kosztach podatkowych. Więcej trudności napotkamy przy spotkaniach z kontrahentami. Oczywiście integracja z nimi też jest możliwa, a nawet wskazana, ale z puntu widzenia księgowości – trudniejsza do udowodnienia.
Obecnie większość firm – niezależnie o swojej wielkości i profilu działania, organizuje tzw. spotkania wigilijne dla pracowników czy kontrahentów. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim rozliczeniu takich wydatków. Organizacja imprez firmowych bywa kosztownym wydatkiem.
Musi być związek z przychodami
Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy taki „wigilijny wydatek” może być zaliczony w koszty uzyskania przychodów czyli czy ma on związek z uzyskiwanymi przychodami. Jeżeli tak, to trzeba sprawdzić, czy takie wydatki są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT). W tym zestawieniu są ujęte wydatki, które nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych – nawet jeśli mają wpływ na uzyskiwany przychód.
Obecnie dla organów skarbowych, wydatki są uznawane za koszt jeżeli celowym zamiarem pracodawcy była INTEGRACJA pracowników, służąca np.: polepszeniu atmosfery w pracy.
Samo zjedzenie świątecznego barszczu czy pierogów nie może być kosztem uzyskania przychodów.
Dlatego pamiętajmy, przygotować dokument z takiego spotkania np.: plany na następny rok czy podsumowano działania w bieżącym okresie.
Źródło: Infor
Super wpis. Dopóki nie współpracowałam z moim biurem rachunkowym Gama, też zawsze miałam problem z rozliczeniem wigilii pracowniczej. Teraz to już bułka z masłem :)
Bardzo przydatna informacja!