Od 1 stycznia 2017 r. limit płatności gotówkowych zostanie obniżony z 15 tys Euro do 15 tys zł. O limitach kwot transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorstwami pisaliśmy już tutaj . Do końca obecnego roku nadal obowiązują dotychczasowe przepisy, jednak od 1 stycznia 2017 zacznie obowiązywać nowelizacja Ustawy o podatku PIT, CIT oraz Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wraz z poprawką obniżającą m.in. limit płatności gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Ustawa została już zatwierdzona przez Senat.

Bardzo istotną konsekwencją tej zmiany będzie konieczność wyrzucenia z kosztów transakcji przewyższających 15 tys. zł opłaconych gotówką. I nie ma tu znaczenia czy to tylko 10 tysięcy będzie uregulowane gotówką, a pozostała kwota przelewem. Jeśli cała transakcja przewyższa wspomnianą kwotę, w całości będzie musiała być opłacona przelewem.

Co ciekawe przedsiębiorcom, którzy przyjmują taką gotówkę w świetle Ustawy o podatku PIT, CIT oraz Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie grozi nic. To przekazujący gotówkę ponosi wszelkie konsekwencje.

Limit płatności gotówkowych – na co jeszcze należy uważać w tym temacie?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here