Od 1 sierpnia 2019 r. będzie obowiązywać zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób, które nie ukończyły 26 r.ż. Zerowy PIT dla młodych osób będzie korzystny dla zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie. Warto pamiętać, że nie wszystkie wynagrodzenia i przychody objęte są zwolnieniem, a kwota wolna od podatku jest zależna od wynagrodzenia brutto.

Na czym polega ulga?

Przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Tylko w 2019 roku limit zwolnienia będzie wynosił 35 636,67 zł, czyli 5/12 limitu rocznego, ze względu na to, że będzie obowiązywać przez 5 miesięcy – od sierpnia do grudnia.

Warto wiedzieć, że zwolnienie będzie obowiązywać niezależnie od liczby umów. Trzeba pamiętać, że jedynym ograniczeniem jest nadwyżka dochodu ( powyżej 85 528 zł). Jeśli taka sytuacja nastąpi, kwota ta będzie opodatkowana według skali podatkowej.

Kiedy wprowadzony zostanie PIT zerowy?

Przepisy wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r. i dopiero od tego momentu będą miały zastosowanie w uldze.

W 2019 roku płatnik nie będzie miał obowiązku obliczania i pobierania zaliczek na PIT – w okresie od sierpnia do grudnia, jeśli podatnik złoży oświadczenie, że jego dochody w całości nie przekroczą dochodu 85 528zł. Młodzi pracownicy, którzy nie złożą takiego oświadczenia otrzymają zwrot podatku z tytułu ulgi w zeznaniu rocznym za 2019 rok.

Od 1 stycznia 2020 r. ulga będzie uwzględniana przy odliczaniu zaliczki na podatek i nie będzie wymagała składania oświadczenia przez podatnika.

Zerowy PIT nie dla młodych przedsiębiorców

Ulga została skonstruowana w taki sposób, że skorzystają z niej osoby zatrudnione na etacie lub umowie zlecenie. Niestety zerowy PIT nie obejmuje młodych przedsiębiorców, czyli tych którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że osoby aktualnie pobierające zasiłek chorobowy, macierzyński czy świadczenie rehabilitacyjne nie będą zwolnieni z podatku dochodowego. Również dotyczy to kwoty odpraw, odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, za nieprawidłowe rozwiązanie umowy o pracę.

Co ze składkami na ubezpieczenia społeczne?

Gdy młody pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę to nie zapłaci podatku. Ale co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Trzeba pamiętać, że PIT zerowy nie zwalnia z ich zapłaty.

3 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że to jest korzystne rozwiązanie. Ja od jakiegoś czasu też szukam dobrej firmy, z którą mogłabym się skonsultować jeśli chodzi o doradztwo podatkowe

  2. Powinni zliktidować PIT całkowicie bo jest to podatek, które jest absurdalny. On nie daje ŻADNYCH benefitów do budżetu, jest finansowany w większości z pracowników budżetówki i emerytów. EMERYTURY SĄ OPODATKOWANE To jest hit! Kilka milionów urzedasów, policji i innych służb płaci pit, z wypłat które są finansowane przez państwo. Perpetum mobile.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here