Każdy pracownik posiada prawo do urlopu. Co się jednak dzieje, gdy zatrudniony nagminnie wykorzystuje np. zwolnienia lekarskie do nabycia dodatkowych dni wolnych? Czy pracodawca ma prawo skontrolować nieobecność zatrudnionego w firmie?
Uprawnienia pracodawcy
Każdy pracodawca posiada prawo do przeprowadzenia kontroli dotyczącej prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego, jednak nie zawsze może to zrobić osobiście:
– jeśli pracodawca zatrudnia powyżej 20 osób i z własnych środków wypłaca wynagrodzenie na czas choroby, może to zrobić samodzielnie lub zlecić to np. innemu pracownikowi. Powinien on posiadać imienne upoważnienie, które można pobrać TUTAJ.
– jeśli pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, o przeprowadzeniu kontroli wnioskuje do oddziału ZUS, który wypłaca im zasiłki.
Weryfikacja ta powinna pomóc ustalić, czy w czasie przebywania na zwolnieniu, pracownik nie podejmuje się wykonywania czynności zarobkowych a także czy nie wykorzystuje go w sposób niezgodny z jego celem (np. wyjeżdżając na krótki urlop).
WAŻNE: kontrola może także dotyczyć osób pobierających świadczenia takie jak zasiłek chorobowy czy rehabilitacja.
Do kontroli, w pierwszej kolejności są wskazane osoby które:
– nagminnie wykorzystują krótkotrwałe zwolnienia lekarskie a ich zaświadczenia niejednokrotnie są wystawiane od różnych lekarzy,
– wielokrotnie korzystają z okresów zasiłkowych,
– w przeszłości pozbawiono ich prawa do wynagrodzenia w czasie choroby z powodu nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego,
– z sporym opóźnieniem dostarczają zwolnienia lekarskie,
– są podejrzane o wykonywanie innych prac zarobkowych w czasie zwolnienia chorobowego.
Gdzie można przeprowadzić kontrolę?
Pracownik może spodziewać się kontroli w miejscu zamieszkania lub pobytu czasowego. Dodatkowo, jeśli jest on zatrudniony np. na umowę zlecenie w innym przedsiębiorstwie, weryfikacja może być przeprowadzona również w siedzibie tejże firmy. Warto pamiętać, że jeśli uzna się za zasadne, audyt może odbyć się także w innym miejscu np. szkole.
Jeśli w trakcie odbywania kontroli, nie zastaniemy pracownika w miejscu jego zamieszkania, weryfikację należy powtórzyć i poprosić o przedstawienie wyjaśnień. Jeśli pracownik odmówi, bądź złoży usprawiedliwienie z opóźnieniem, zwolnienie lekarskie uznane jest jako niezgodne z celem.
Jakie czynności nie są uznane za wykonywanie pracy?
Istnieją wyjątki od reguły. Za pracę w okresie zwolnienia lekarskiego nie uznaje się m.in.:
– udziału radnego w posiedzeniu np. rady miasta/gminy i pobieranie tzw. diety (jest to ekwiwalent a nie wynagrodzenie),
– udziału w akcji ochotniczej straży pożarnej,
– udział w posiedzeniu rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej.
źródło: zus.pl