Odzyskanie należności

Nie płacą na czas –  więc  nie otrzymujemy  w terminie zapłaty za sprzedane towary i usługi  – tak wynika z badania małych i średnich przedsiębiorstw, przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

Jak podkreślają autorzy badania, to właśnie dla tej grupy firm kłopoty z płatnościami są najbardziej dotkliwe. “Przy ich skali działalności, znacznie mniejszej niż w przypadku dużych korporacji, brak płynności finansowej może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie firmy” – zaznaczono. Brak pieniędzy na koncie sprawia także, że te przedsiębiorstwa nie rozwijają się, bo nie mają wystarczających środków na jakiekolwiek  inwestycje.Według badania ponad 18 proc. podmiotów z sektora MSP przyznaje, że klienci płacą im z opóźnieniem bardzo często. Z kolei 63 proc. firm potwierdza, że spotykają się z tym problemem “sporadycznie lub czasami”.

Aby zapobiegać zaległościom, przedsiębiorcy starają się kontrolować stan wpływów na konto. Wykorzystują do tego różne narzędzia. Niemal połowa samodzielnie sprawdza na koncie płatności od kontrahentów lub wspomaga się programem księgowym do monitorowania spływu należności (prawie 40 proc.). Ci, którzy preferują bezpośredni nadzór, codziennie sami logują się na konto bankowe i sprawdzają wpływy (30 proc.) lub zlecają to pracownikom działu księgowości (46 proc.) – wynika z badania.

Badanie “Audyt windykacyjny” zostało przeprowadzone w listopadzie 2017 r. na próbie 500 firm z sektora MSP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here