Rowerem do biura?
Służbowy samochód to cały czas bardzo pożądany przez wielu przedsiębiorców środek transportu. Często jest decydujący przy wyborze pracodawcy, niekiedy jest wręcz niezbędny. Nic w tym nowego.
A co jeśli wolimy przemieszczać się rowerem albo po prostu korzystać w celach służbowych raz jednym, raz drugim? Czy rower w firmie może być kosztem uzyskania przychodu?
Rower w firmie musi służyć prowadzonej działalności
Zakup roweru w firmie/działalności gospodarczej, przy spełnieniu pewnych warunków można zaliczyć do kosztów podatkowych. Do tych „pewnych warunków” należy przede wszystkim to, aby sprzęt rzeczywiście był wykorzystywany na potrzeby i w ramach działalności. Po prostu musi zaistnieć związek przyczynowy określony w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Raz jednym, raz drugim? Czemu nie!
Co ważne, nawet posiadanie w firmowych środkach trwałych samochodu, nie wyklucza zakupu roweru. Przy coraz bardziej zakorkowanych lub remontowanych – szczególnie latem ulicach, rowerem szybciej dotrzemy do biura czy na spotkanie z klientem. Tym bardziej, gdy w ciągu dnia musimy zmieniać swój adres, dojeżdżać do różnych miejsc wykonywania pracy itp. Jednak na przykład podczas jesiennej szarugi wolimy wybrać komfortowy przejazd służbowym samochodem.
- Sam fakt użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu – nie wyklucza możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na zakup roweru.
- Podobnie można uznać zakup roweru, jeśli przedsiębiorca będzie z niego korzystać jako z zabezpieczenia w razie awarii samochodu.
Posiadanie samochodu będącego na środkach trwałych nie wyklucza, by rower w firmie był równocześnie używany i stanowił koszt podatkowy.

Rower w firmie jako koszt uzyskania przychodu
W zależności od ceny roweru oraz przewidywanego okresu jego użytkowania, przedsiębiorca może zaksięgować zakup roweru na firmę bezpośrednio w firmowe koszty lub też poddać amortyzacji.
WAŻNE!
Jeżeli wartość sprzętu nie przekracza 3500 zł (netto u czynnych podatników VAT, a brutto u podatników VAT zwolnionych) rower w kosztach działalności ujmowany jest bezpośrednim wpisem do kolumny 13 KPiR.
Gdy wartość roweru przekracza 3500 zł, a przewidywany okres jego użytkowania to ponad rok- rower w firmie należy poddać amortyzacji, a przed tym wprowadzić go do Ewidencji środków trwałych. Stawka na rower jako środek trwały wynosi 18% (rower w firmie zaliczany jest do grupy 790 KŚT). Oczywiście mali podatnicy mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji de minimis.
Rower może być kosztem firmowym – to dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy lubią zdrowy tryb życia.