Większość z nas spotkała taka sytuacja: przyjeżdżamy do pracy chwilę później niż zwykle i okazuje się, że nie ma miejsc na parkingu. Zostawiamy samochód kilkaset metrów dalej. Albo – odbieramy firmowe zamówienie np. ulotki z drukarni i zostawiamy samochód w pobliżu drukarni. Czy miejsce parkowania może wpłynąć na wysokość podatku?

Te wątpliwości rozwiał ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny:

Samo parkowanie służbowego samochodu poza firmowym parkingiem nie świadczy o tym, że auto jest wykorzystywane do celów prywatnych.

Ta sprawa dotyczyła firmy dystrybuującej ulotki reklamowe sieci sklepów spożywczych. Ulotki były rozprowadzane na terenie całe kraju, zarówno w tygodniu jak i w weekendy. Naczelny Sąd Administracyjny jak i Wojewódzki Sąd Administracyjny (Kraków) zgodnie uznały, że miejsce zaparkowania samochodu nie może ograniczać prawa do pełnego odliczenia VAT.

Dużo mówi się o absurdalności przepisów, ale tutaj możemy pogratulować urzędom zdroworozsądkowego podejścia. Oby więcej tak zakończonych spraw. Gdy przedsiębiorca może spać spokojnie, wstaje wypoczęty i skupia się na realizacji swoich pomysłów biznesowych.

Uwaga! Pełne rozliczenie VAT przysługuje także w przypadku tzw. „pojazdów specjalnych” takich jak:

  • żuraw samochodowy,
  • ładowarka,
  • pojazdy do prac wiertniczych,
  • agregat elektryczny/spawalniczy,
  • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
  • koparka i koparko-spycharka
  • inne pojazdy, które w dokumentacji mają zapis „pojazd specjalny”
Samochód służbowy
Przedsiębiorcy niejednokrotnie stają przed dylematem: czy zakupić do firmy samochód osobowy czy ciężarowy.

 

Źródło: vat.pl, podatki.gazetaprawna.pl

 

3 KOMENTARZE

  1. szpieg whatsapp to aplikacja do śledzenia telefonu, która umożliwia przeglądanie wszystkich rozmów WhatsApp, które odbywają się na telefonie. Możesz także wyświetlić dane kontaktowe oraz godzinę i datę każdej rozmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj