Jak miło jest wystawić fakturę, za wszystkie usługi, które w pocie czoła wykonaliśmy. To chyba jeden z przyjemniejszych momentów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ale uwaga – jeszcze chwila skupienia, bo inaczej zrobimy błąd. Roztargnienie jest najczęstszą przyczyną poprawek na fakturach. Jak tego uniknąć już wiemy, ale co zrobić, gdy zdarzy nam błąd?

 Anulowanie faktur krok po kroku

Przedsiębiorcy, zwłaszcza początkujący, mają wątpliwości czy mogą anulować fakturę czy konieczna będzie korekta. W przepisach dotyczących podatku VAT nie występuje takie pojęcie jak: anulowanie wystawionej faktury. Z ustawy o VAT dowiadujemy się za to, w jakich przypadkach musimy wystawić fakturę korygującą. Spójrzmy:

Gdy po wystawieniu faktury:

      1) udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1,
      2) udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1,
      3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,
      4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4,
      5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– podatnik musi wystawić fakturę korygującą.

Mimo tych przepisów, w praktyce dopuszcza się “anulowanie faktur”. Jest to potoczne stwierdzenie, ale bez obaw – panie w urzędzie skarbowym nie raz już o tym słyszały :)

Spójrzmy na interpretacje dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 lutego 2010 r. (IPPP2/443-17/10-2/MM): Dopuszczalne jest anulowanie dokumentów (oryginału i kopii faktury) w przypadku, gdy nie zostały one jeszcze wprowadzone do obiegu prawnego. Dokumenty tych operacji księgowych opatrzone odpowiednią adnotacją powinny być zachowane w dokumentacji wnioskodawcy, bez konieczności wprowadzania ich do ewidencji i wykazywania wynikających z nich kwot w deklaracji VAT.

Anulowanie faktury będzie możliwe tylko wtedy, gdy zostaną spełnione warunki:

  • nie doszło do wykonania usługi, dostawy i wydania towaru,
  • nie wprowadzono faktury do obrotu prawnego.

Pierwszy punkt jest jasny jak słońce – nic się jeszcze nie wydarzyło: nie wykonaliśmy danej usługi czy nie dowieźliśmy towaru. Natomiast czym jest wprowadzenie do obrotu prawnego? To sytuacja, w której np. zobaczyliśmy błąd w programie księgowym, zanim doręczyliśmy faktury do kontrahenta.  Sprzedawca musi posiadać zarówno kopię jak i oryginał faktury.

Jak anulować fakturę? Na oryginalne i na kopii należy nanieść adnotację “anulowano” i przekreślić oba dokumenty. W ten sposób zabezpieczamy się prawnie, że nikt ponownie nie wykorzysta tego dokumentu. Można także napisać na fakturze powód anulowania. Mimo że anulowane faktury nie podlegają ewidencji, trzeba je trzymać w firmowym archiwum, aby zachować ciągłość w numeracji.

 

2 KOMENTARZE

  1. Patrząc na zawiłości przepisów to cieszę się, że nie prowadzę firmy. Takie posty muszą być ogromnie przydatne. Podeśle linka znajomemu, któremu mogą się te informacje naprawdę przydać.

    • Pani Magdaleno, jeśli chodzi o prowadzenie firmy to na początku dla każdego to jest straszne – w końcu to nieznany teren:) Szczególnie, jeśli wcześniej byliśmy na etacie i wszelkie formalności księgowo-prawne ktoś za nas załatwiał. Prowadzenie firmy to większa niezależność, ale też duża odpowiedzialność. Dziękujemy za podesłanie linka znajomemu i proszę pamiętać, że my jesteśmy po to, żeby ten świat księgowy wyjaśniać :)
      Więcej o prowadzeniu działalności gospodarczej piszemy w http://blogksiegowy.dkonto.pl/firma/
      Ciepło pozdrawiamy!
      Redakcja blogksiegowy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here