Kontrola podatkowa  czy skarbowa dla nas, księgowych, to nic nowego. Pisma z urzędu otwieramy ze stoickim spokojem i ciekawością, co tym razem nas czeka. Często już nawet wiemy czego możemy się spodziewać. A raczej wiedzieliśmy…

O planowanych kontrolach w 2016 roku pisaliśmy już tutaj. Jednak jeszcze wtedy nie mieliśmy pojęcia w jakim tempie i w jaki sposób będą się odbywać. Z ostatnich doświadczeń wiemy, że już nie możemy być niczego pewni. Urzędy Skarbowe działają z niespotykaną dotąd dla nich prędkością i skutecznością.

Ministerstwo Finansów opracowało plan działania poprawy ściągalności podatków. Na samym planie się nie skończyło, ponieważ strategia została już wdrożona w życie. Jednym z narzędzi służących do obsługi zwiększenia wpływów budżetowych będą e-kontrole podatkowe, a narzędziem do ich przeprowadzania będzie Jednolity Plik Kontrolny – w skrócie JPK. Ten element strategii ma opierać się na wezwaniu do przekazania informacji podatkowych w formie JPK. Obowiązek wdrożenia JPK pozwoli urzędom na skrupulatne weryfikowanie kosztów i dowodów kontrolowanego przedsiębiorstwa. E-kontrole mają ruszyć od 1 lipca 2016.

Kluczem do efektywnej aktualizacji oprogramowania pod kątem możliwości wygenerowania Jednolitego Pliku Kontrolnego zgodnego z zaleceniami fiskusa, jest jak najszybsza weryfikacja posiadanego przez przedsiębiorcę systemu księgowego. Zbagatelizowanie lub odkładanie tego w czasie związane będzie z bez porównania większym kosztem poniesionym przez przedsiębiorcę oraz z ryzykiem kar nakładanych przez Urząd Skarbowy. Dziura w budżecie jest ogromna, więc można przewidzieć, że podobne koszty dotkną wielu polskich firm” – komentuje Piotr Ciski, dyrektor polskiego oddziału Sage.

Na chwilę obecną to jedyne informacje w tym temacie jakie do nas dotarły. Resort finansów ma przekazać więcej szczegółów do publicznej informacji po 1 marca 2016. Dowiemy się wtedy jak podatnicy będą musieli przygotować swoje systemy księgowe do wdrożenia JPK i jakie koszty w związku z tym będą musieli ponieść. Mogą to być kwoty nawet kilku tysięcy złotych.

Według przewidywań dzięki wprowadzeniu  JPK do budżetu państwa od przedsiębiorców ma wpłynąć kwota 15 mld. Nic więc dziwnego, że resort finansów tak naciska na jak najszybsze wprowadzenie systemu w życie. JPK to nie jedyny element strategii. W założeniach jest też zawarte zwiększenie liczby urzędników przeprowadzających kontrole z dotychczasowych 5 tys. do 60 tys. przeszkolonych osób.

Eugeniusz – jeden z naszych księgowych, podczas wielu dyskusji na temat problemów naszych klientów, zagrożonych kontrolą, mawiał – zależy kto przyjdzie. Wiadomo wtedy było, że są dwie drogi przeprowadzenia klienta przez kontrolę. Teraz niestety ciężko jest przewidzieć  cokolwiek. W e-kontroli nie będzie wiadomo kto przyjdzie…

1 KOMENTARZ

  1. Jest to obecnie gorący temat, jednak wielu przedsiębiorców nie wie kompletnie na czym rzecz polega, dlatego warto publikować artykuły wyjaśniające ten temat, a przede wszystkim informować, czy narzucone przez JPK wymagania mogą powodować
    konieczność dostosowania niektórych procesów w firmach. W efekcie zmiany po stronie systemów informatycznych mogą być niezbędne. Według Ministerstwa Finansów nowe wymagania nie nakładają na firmy konieczności zmian w systemach, jednak analizy wskazują, że dostosowanie niektórych procesów może być konieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here