Rodzina nie musi dzielić się z fiskusem darowizną ani płacić podatku za spadek. Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie opodatkowania darowizn.

Sąd oświadczył, iż w przypadku tzw. darowizn poleconych będziemy zwolnieni z podatku. Przykładem jest sytuacja, gdy za poleceniem darczyńcy osoba obdarowywana kupuje sobie mieszkanie lub samochód za otrzymane pieniądze – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wprowadzone zmiany są prawdziwą rewolucją dla podatników.

NSA przyjął, że każde wykonane polecenie (nawet gdy w rzeczywistości nie pomniejsza majątku osoby obdarowywanej) będzie pociągało za sobą możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem do spadków i darowizn – pisze „DGP”.

DLA KOGO DAROWIZNA ?

Według Art.4a.1 Ustawy o podatku do spadków i darowizn, bez podatku można przekazać darowiznę „zerowej grupie podatkowej” czyli:

  • małżonek,
  • zastępni (dzieci, wnuki),
  • wstępni (rodzice, dziadkowie),
  • pasierb,
  • rodzeństwo,
  • ojczym i macocha.

Z orzeczenia Sądu nie jest zadowolony Resort Finansów. Próbował udowadniać, iż ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko te kwoty, które osoba obdarowywana będzie musiała zwrócić osobie trzeciej – co będzie skutkować pomniejszeniem majątku.

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie zwalnia z obowiązku płacenia podatku wszystkie osoby, które otrzymują spadek lub darowiznę na konkretny cel – nawet taki, który będzie prowadził do wzbogacenia się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here