Matki prowadzące działalność gospodarczą już nie będą mogły liczyć na dotychczasowy zasiłek macierzyński. Rząd zdecydował się drastycznie zmniejszyć jego wysokość do kwoty 17,77 zł. Głównym powodem tych zmian są podejrzenia wyłudzeń wysokich świadczeń z ZUS.

W chwili obecnej warunkiem otrzymania zasiłku w wysokości 6 tys. zł miesięcznie, jest jednokrotne opłacenie najwyższych składek ZUS (ok. 3,7 zł ). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało, że należy to zmienić. Po dwóch latach pracy nad projektem zmian, Sejm jednogłośnie zagłosował za ich wprowadzeniem. Według nowego prawa, kobieta, która prowadzi działalność przez okres krótszy niż dwa lata, będzie otrzymywała zasiłek w kwocie 17,77 zł. Zmiany będą obowiązywały od 1 listopada.

Ministerstwo wyjaśnia, że urodzenie dziecka po tym terminie, przez kobietę prowadzącą działalność gospodarczą krócej niż dwa lata i korzystającą z preferencyjnej składki ZUS, uprawni do otrzymania zasiłku w wysokości 297,18 zł. Jednak od tej kwoty trzeba będzie jeszcze zapłacić obligatoryjną składkę zdrowotną. W efekcie kwota, którą przedsiębiorcza matka będzie mogła dysponować wyniesie 17,77 zł miesięcznie.

Na pocieszenie Ministerstwo dodaje, że wysokość zasiłku zostanie podniesiona do 1000 zł. Wynika to z kolejnych zmian przepisów nad którymi trwają prace. Ustawa o świadczeniach rodzicielskich, bo o niej tu mowa, ma wejść w życie 1 stycznia. Jeśli tak się stanie to obniżony do kwoty 17,77 zasiłek będzie obowiązywał w listopadzie i grudniu 2015.

Nowe prawo dotyczyć będzie też pozostałych matek. Kobiety, które opłacały pełne składki ZUS, otrzymają 1065 zł zasiłku. Warunkiem otrzymania wyższego świadczenia będzie odprowadzanie podwyższonych składek przez 12 miesięcy przed urlopem macierzyńskim. Nie będą już miały na to szansy przyszłe matki, które będą rodziły w najbliższym czasie.

Jaki to osiągnie efekt?

Zakładanie, a później prowadzenie działalności przez kobiety planujące dziecko, stanie się zwyczajnie nieopłacalne. Przyszłe matki będą więc wolały być zatrudnione na etacie, co przez to będzie jeszcze trudniejsze niż jest. Innym wyjściem będzie przepisanie działalność na członka rodziny, osiągając tym samym status bezrobotnej, który nada im prawo do otrzymania od przyszłego roku 1000 zł bez odprowadzania żadnych składek.

Czy to jest nowa wizja polityki prorodzinnej?

 

Źródło: http://prawo.money.pl/

7 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że doszło do takich zmian. Jednak patrząc na obecną politykę rodzinna rządzących można spodziewać się zmiany tych przepisów. Miejmy nadzieję, że tak się stanie. Pozdrawiam

  2. Gdyby ten mechanizm nie był nagminnie nadużywany pewnie nie doszło by do takich zmian. Nowe przepisy są mało prorodzinne, no ale cóż – przedsiębiorcom zawsze „robią najlepiej”….

  3. Mimo ze nie ma zakazu otwierania działalności w ciąży i ustawa zezwala na podwyższenie składki do 250 %- max podstawa ok 10 tys, to zmiany które mają nastąpić to jawna dyskryminacja ZUS- zakład utylizacji staruszków .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here