Ministerstwo Finansów planuje zawieszenie podatku handlowego. Przyczyną tego jest jego obecna formuła. Jak informuje Minister Finansów Paweł Szałamacha:  „Będzie podatek opodatkowujący handel wielkopowierzchniowy według innej formuły i w pierwszej kolejności chciałbym, aby to Rada Ministrów, rząd zapoznał się z naszymi propozycjami. (…) On będzie wprowadzony 1 stycznia 2017 w związku z zawieszeniem podatku sklepowego w obecnej formule. W tym roku budżet nie uzyska tych wpływów, które założyliśmy – to jest oczywiste.”

Zawieszenie podatku handlowego, czyli od sprzedaży detalicznej, czyli jego obecnej formy, Ministerstwo Finansów uzasadnia „kontrowersyjną i nieroztropną” decyzją Komisji Europejskiej. Zdaniem resortu konieczny jest nowy projekt ustawy, który wprowadzi ten podatek w innej formie oraz skoryguje projekt ustawy budżetowej na 2017 rok.

Deklaracje Ministerstwa Finansów spowodowane są działaniami Komisji Europejskiej, która to w poniedziałek tj. 19 września 2016 wszczęła postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu detalicznego i nakazała zawieszenie jego stosowania. Uzasadnieniem tej decyzji było podejrzenie faworyzowania mniejszych sklepów, które to może być uznane za pomoc publiczną.

Dla przypomnienia – sporna ustawa weszła w życie 1 września 2016 roku wprowadzając dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku wynosi 204 mln zł – o czym pisaliśmy już wcześniej.

Szałamacha zapowiedział, że negatywna decyzja KE zostanie zaskarżona w oparciu o uprawnienia traktatowe i procesowe z tytułu przynależności do UE. Jego zdaniem KE działa na korzyść korporacji ponadnarodowych z pokrzywdzeniem przedsiębiorców. O tej decyzji mówi: – Jest trudna do zaakceptowania, jest niejasna ze względu na to, że wielokrotnie KE wzywała do opodatkowania dochodu tam, gdzie on jest wytwarzany (…). Nasz podatek doskonale realizuje ten postulat opodatkowania dochodów tam, gdzie one są wytwarzane, tam gdzie biznes jest generowany. Podkreślił, że jest wiele firm działających na terenie RP, które osiągają obroty rzędy 3-5 miliardów złotych, nie zapłaciły w Polsce od lat podatku dochodowego i dodatkowo otrzymują wsparcie ze strony Komisji Europejskiej. – Osoby, które wydały tę decyzję podważają szereg wartości bliskich wielu krajom europejskim, bliskim Polsce. Decyzja jest w naszym przekonaniu arbitralna, czysto polityczna – ocenił.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here