Wypadek drogowy samochodem służbowym jest nie tylko niepotrzebnym stresem, ale także przeszkodą w prowadzeniu firmy. Zwykle, jak już jesteśmy posiadaczami auta służbowego, to jest ono niezbędne do prowadzenia działalności. Oprócz wydatków na myjnię, paliwo i ubezpieczenie trzeba także brać pod uwagę inne koszty, związane na przykład z ryzykiem wypadku drogowego. Kiedy już się taki zdarzy, naprawa samochodu może sięgnąć nawet do kilu-kilkunastu tysięcy złotych. Przy takich kwotach każdy podatnik będzie dążył do wciągnięcia ich w koszty podatkowe firmy i obniżenia podatku dochodowego. Jednak nie zawsze będzie to możliwe.

 

Ubezpieczenie dobrowolne warunkiem uznania kosztów za koszty podatkowe

 

O tym, czy koszty naprawy pojazdu możemy uznać za koszty uzyskania przychodu decyduje fakt, czy dany samochód objęty był dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Inaczej mówiąc, koszty związane z naprawą samochodu firmowego po wypadku nie mogą obniżać podatku, jeśli przed wypadkiem podatnik nie ubezpieczył samochodu ubezpieczeniem dobrowolnym. Przy czym bez znaczenia jest, czy dany samochód to samochód ciężarowy, czy osobowy.

Analogiczny przepis znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art.16 ust.1 pkt.50).

 

Wypadek drogowy a odszkodowanie jako przychód niepodatkowy

 

Nieuznanie kosztów powypadkowej naprawy służbowego auta za koszty podatkowe jakoś specjalnie nie dziwi w świetle innych absurdów polskiego prawa. Aby nie dać się zaskoczyć można by pomyśleć, że przychód z odszkodowania na pewno trzeba będzie opodatkować. Jak się okazuje wcale nie! Otóż zgodnie z art. 12 ust. 4a pkt 6a upodp i analogicznie art. 14 ust. 3 pkt 3a updof, nie uznaje się za przychody podatkowe zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodu. Jak to rozumieć?

Jeśli wypadkowi uległ samochód służbowy nieobjęty dobrowolnym ubezpieczeniem, to przychód z odszkodowania powypadkowego nie może zostać uznany za przychód podatkowy. Wyjaśnień w tym temacie udzieliło Ministerstwo Finansów:

Jeśli samochód podatnika nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, to podatnik nie mógł wydatków na remont powypadkowy samochodu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397, ze zm.). Otrzymane odszkodowanie (do wysokości poniesionych kosztów remontu) należy natomiast w tej sytuacji potraktować jako zwrócone inne wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, które stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6a wymienionej ustawy podatkowej, nie zalicza się do przychodów.

Organy podatkowe nie wyłamują się od tej zasady z tą różnicą, że uznają za przychód podatkowy tylko, albo aż, nadwyżkę otrzymanego odszkodowania nad poniesionymi kosztami naprawy samochodu.

 

Ryczałtowcy muszą płacić

 

Wyjątkiem od zasady nieopodatkowywania otrzymanego odszkodowania są podatnicy rozliczający się podatkiem ryczałtowym. W ich przypadku bez znaczenia jest fakt, czy samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Każdy przychód powinien być opodatkowany.

Taką opinię wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2015r. nr IBPBI/1/4511-99/15/WRz, w której stwierdził, że przychody w postaci odszkodowania za szkody na składnikach majątku firmy, stanowią przychód z działalności gospodarczej. Dla ryczałtu ewidencjonowanego taki przychód powinien być opodatkowany 8,5% stawką podatku. Odnosi się to także do samochodów objętych tylko ubezpieczeniem obowiązkowym. Bez znaczenia jest również nadwyżka kosztów naprawy samochodu nad otrzymanym odszkodowaniem. Podatnik rozliczający się ryczałtowo ma obowiązek zapłacić podatek od całości odszkodowania niezależnie od wysokości poniesionych wydatków naprawy.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo przydatny artykuł. Na szczęście do tej pory nie przydarzył mi się taki niefortunny wypadek, ale lepiej zawczasu poznać wszystkie informacje na ten temat. Gdyby teraz spotkało mnie wypadek już będę wiedział co z tym fantem zrobić. Dziękuję i pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here