Podwyżka składek ZUS nie dziwi już chyba nikogo. Z roku na rok składki są coraz wyższe, wprost proporcjonalnie do średniego i minimalnego wynagrodzenia, które również systematycznie rośnie. Jakiej wysokości zatem będą składki ZUS w roku 2017 ? Bez niespodzianek.

 

Podwyżka składek ZUS w 2017 r.

 

W 2017 r. składki ZUS będą oczywiści wyższe. Opublikowane dane dotyczące wysokości składek wskazują, iż od stycznia mali przedsiębiorcy zapłacą ponad 810zł na ubezpieczenie społeczne niezależnie od obrotu, do tego dojdzie 62,50zł na Fundusz Pracy i składka zdrowotna, która na ten moment nie jest jeszcze znana. Jeśli będzie rosła w takim tempie, jak składka na ubezpieczenie społeczne, możemy się spodziewać kwoty przekraczającej 300zł. Podsumowując, mali przedsiębiorcy będą zmuszeni sięgnąć od stycznia do portfeli po kwotę około 1200zł.

 

Przypominając o kwestii obniżonej stawki CIT  dla małych firm (pisaliśmy o tym tutaj – link), nie można nie zauważyć, iż z jednej strony rząd od stycznia daje przysłowiową ‘marchewkę’ dla 400tys podmiotów, a z drugiej strony 3 mln przedsiębiorców nakazuje płacić zwiększoną stawkę ZUS. Czy tak w rzeczywistości wygląda wsparcie małych firm, aby miały możliwość rozwijania się i budowania swojej pozycji na rynku ?

 

Z pewnością najmniejszych przedsiębiorców, czyli takich których przychód miesięczny nie przekracza kwoty 5000zł, ucieszyłoby wejście w życie projektu ustawy, która dla nich przewiduje brak zryczałtowanej składki ZUS, a jedynie podatek w wysokości 25%. W porównaniu z obecną sytuacją, gdzie przedsiębiorca osiągający przychód miesięczny np. 2500zł oddaje połowę do ZUS, nie wspominając o należnym podatku, takie rozwiązanie byłoby bardzo korzystne. Czy propozycja ta jednak znajdzie swoje miejsce w naszej legislacji? Nie wiadomo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here