Przy opodatkowaniu ryczałtowym podatek płacony jest od przychodu bez uwzględniania kosztów. Prosta konstrukcja i niska stawka podatku to dwie główne zalety ryczałtu. Jednak pod tą prostotą kryje się jedna zasadnicza wada – każde zwiększenie przychodu równocześnie podwyższa podatek, nawet wtedy gdy przychód związany jest ze zdarzeniem losowym, takim jak np. stłuczka wymagająca poniesienia dodatkowych kosztów.

Przekonał się o tym przedsiębiorca poszkodowany w stłuczce, w której uszkodzony został pojazd służący do prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu zdarzenia drogowego przedsiębiorca otrzymał od ubezpieczyciela odszkodowanie. Jednak naprawa szkód pojazdu wymagała poniesienia wyższych kosztów niż otrzymane odszkodowanie.
Przedsiębiorca zwrócił się z pytaniem do Izby Skarbowej w Katowicach, jak powinien potraktować takie odszkodowanie w świetle podatku. Przywrócenie pojazdu do całkowitej sprawności wymagało wyłożenia dodatkowej sumy z własnej kieszeni przedsiębiorcy. W zaistniałej sytuacji nie doszło do wzbogacenia, a wręcz do poniesienia straty, pomimo statusu poszkodowanego. Przedsiębiorca uznał więc, że otrzymane odszkodowanie nie powinno być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie podzielił jednak tego stanowiska. Swoje zdanie uzasadnił wykładnią z 29 kwietnia 2015 r. (sygnatura IBPBI/1/4511-99/15/WRz) – odszkodowanie od szkody powstałej na składniku majątku związanego z działalnością gospodarczą jest przychodem.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym jednoznacznie rozwiązuje tą wątpliwość. Art. 14 . ust. 2 pkt. 12 mówi o tym, że przychodem są otrzymane odszkodowania za szkody, dotyczące składników majątku, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
W tym przypadku uszkodzony pojazd służył do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym odszkodowanie otrzymane z tytułu zdarzenia drogowego, należy uznać za przychód podlegający opodatkowaniu.

Traktowanie odszkodowań jako przychodów w przypadku ryczałtu stanowi duży problem dla przedsiębiorcy. Każdy przychód zwiększa podatek, który trzeba odprowadzić. Nie zawsze muszą to być duże kwoty, jednak nie zmienia to faktu, że z przyczyny niezawinionego zdarzenia, przedsiębiorca narażony jest na ponoszenie dodatkowych wydatków oraz zwiększenie zobowiązania wobec Skarbu Państwa.

Źródło: Forbes

4 KOMENTARZE

  1. Ronek Nie można jednoznacznie odpowiedzieć co się bardziej opłaca ponieważ jest wiele czynników, które wpływają na korzystne (lub nie) rozliczenia podatku. Polecam rozmowę z doświadczonym księgowym oraz wykonanie symulacji… bądź co bądź zawsze może zadziałać Magia liczb.

  2. mam pytanie trochę z innej beczki- jak taką stłuczkę, wypadek losowy, nieprzewidziany wypadek (zwał jak zwał) później rozliczyć? co wpisać w tabelki żeby “nie popłynąć”? i czy w jednoosobowej firmie (usługi) bardziej opłaca się być ryczałtowcem czy vatowcem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here