Święto państwowe dla pracownika oznacza jedno – dzień wolny. Pracodawca jest zobowiązany do zachowania tego prawa pracownika. W przypadku takiego dnia wypadającego od poniedziałku do piątku jest to bezdyskusyjne. Jednak wiele wątpliwości wzbudza takie święto wypadające w sobotę – tak jak nadchodzące 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Czy wtedy pracodawca musi dać pracownikowi dzień wolny za sobotę mimo, że pracownik pracuje w normalnym trybie pracy od poniedziałku do piątku?

Odpowiedź na to pytanie wynika z art. 130 § 2. Kodeksu Pracy: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

Wyjaśniając, jeżeli pracownik pracuje w stałych godzinach pracy od poniedziałku do piątku w wymiarze 160 godzin miesięcznie, to pracodawca musi dać pracownikowi w danym miesiącu dzień wolny za święto wypadające w sobotę (8 godzin). Takie sobotnie święto pomniejszy etat o 8 godzin, czyli pracownik będzie miał do przepracowania nie 160, a 152 godziny. Jeśli pracodawca nie zastosuje się do tego przepisu, to będzie musiał zapłacić pracownikowi za dodatkowe 8 godzin pracy w nadgodzinach.

Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku zwolnienia lekarskiego jeśli zwolnienie będzie obejmowało dzień wypadający w święto państwowe. Pracodawca nie musi tu już wyznaczać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego.

Dzień wolny wyznaczony za święto państwowe przypadające w sobotę to zdecydowanie przywilej pracownika. Jednak pracownik musi pamiętać, że to do pracodawcy należy podjęcie decyzji o terminie tego dnia wolnego. Ma on prawo wybrać jeden dzień wolny dla wszystkich pracowników w danym okresie rozliczeniowym lub też dla każdego indywidualnie inny dzień. Pracownik musi się wtedy dostosować do decyzji pracodawcy. Oczywiście zawsze też pracodawca może pozwolić pracownikom samodzielnie wybrać termin dnia wolnego. Jednak wtedy będzie zobowiązany będzie zadbać o to, żeby pracownicy wzięli wolne w danym okresie rozliczeniowym, inaczej będzie musiał wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny tym, którzy z dnia wolnego nie skorzystali.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here