Weryfikacja kontrahenta

0
3249
Weryfikacja kontrahenta

W niektórych branżach, sama decyzja o podjęciu współpracy z nowym kontrahentem może wiązać się dużym ryzykiem. Warto więc wcześniej dokonać weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego, aby nie narazić się na przykre konsekwencje m.in. odmowę odliczenia podatku VAT.

Jak zweryfikować kontrahenta?

Kontrahenta można zweryfikować na różne sposoby.

Po pierwsze należy sprawdzić jego status podatnika VAT (podatnik czynny, zwolniony bądź nie zarejestrowany). Drugim krokiem powinien być rejestr podmiotów gospodarczych. Dane dostępne na wyciągnięcie ręki takie jak: baza REGON, CIEDG oraz KRS mogą dostarczyć nam wielu przydatnych informacji.

Znajdziesz je tu:

Trzecim sposobem (dotyczy to jedynie przedsiębiorstw, które zajmują się obrotem tzw. towarów wrażliwych) jest sprawdzenie ich w wykazie podmiotów składających tzw. kaucję gwarancyjną.

Warto również sprawdzić stronę internetową kontrahenta (jeśli witryna od dawna nie była aktualizowana, może to wzbudzić nasze wątpliwości). Warto również poszukać opinii w internecie. Serwisy oceniające pracodawców a także fora branżowe, mogą być bardzo dobrym źródłem informacji.

Płatne formy weryfikacji kontrahenta

Istnieją również płatne sposoby, pozwalające poznać sytuacje finansową potencjalnego partnera biznesowego. Jednym z nich jest Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych  oraz Krajowy Rejestr Długów.

W serwisach można sprawdzić zarówno osoby prywatne jak i fizyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here