Spółki komandytowe to coraz częściej wybierana forma prowadzenia działalności. Decydują się na nią przedsiębiorcy, którzy są świadomi korzyści, jakie z nią się wiążą, szczególnie przy wykorzystaniu spółki z o.o. jako komplementariusza.

Do jednej z głównych zalet należy przede wszystkich wyłączenie CIT. W przypadku realizacji zysków przez udziałowców spółki z o.o. występuje podwójne opodatkowanie – 19% CIT w chwili uzyskania dochodu przez spółkę, a później kolejne 19% z wypłaconej dywidendy. W odróżnieniu od tego spółka komandytowa jest wyłączona z CIT-u. Skutkuje to tym, że w praktyce przedsiębiorcy płacą tylko jeden podatek. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie skonstruowanie umowy spółki z uwzględnieniem właściwych proporcji udziału w zyskach komplementariusza i komandytariusza.

Kolejną zaletą jest zabezpieczenie osobistego majątku – przy połączeniu tych dwóch rodzajów spółek, spółka z o.o. jest komplementariuszem, a ten ponosi nieograniczoną odpowiedzialność, prowadzi sprawy spółki i ją reprezentuje . Tylko, że w spółce z o.o. odpowiedzialność ogranicza się do wysokości majątku spółki bez naruszania prywatnych własności wspólników. Natomiast komandytariusz nie działa w spółce, wnosi wkład i odpowiada za zobowiązania spółki tylko do wysokości wniesionej w umowie kwoty sumy komandytowej. W tym momencie majątek osobisty wszystkich wspólników jest chroniony.

Podejmując decyzję o rodzaju zakładanej spółki należy rozważyć wiele kwestii, ale chyba każdemu przedsiębiorcy zależy najbardziej na ochronie własnego majątki i płaceniu jak najmniejszych podatków. Konstrukcja spółki z o.o. sp. k. jak najbardziej to umożliwia. Można więc odłożyć na bok obawy spowodowane zawiłościami prawnymi charakteryzującymi tą spółkę. Przy odpowiednim wsparciu księgowym i doradczo-podatkowym taka decyzja może okazać się najlepszą z możliwych.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawy artykuł. W spółce z o.o. sp. k. jest wiele za i przeciw. Wszystko zależy od założyciela, jakie ma zaplecze księgowe i poziom własnej wiedzy odnośnie tego zagadnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here