Od 31 grudnia 2015 roku każdy podatnik i płatnik może założyć konto na portalu podatkowym – o takiej możliwości poinformowało Ministerstwo Finansów. W ten sposób ma być ułatwiona komunikacja z administracją podatkową.

Wiele spraw będzie można załatwić elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Obecnie możliwe jest załatwienie spraw w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz karty podatkowej.

Założenie konta na portalu podatkowym może ułatwić wiele spraw, pozwalając na szybki dostęp do własnych danych podatkowych. Pozwala na uzyskanie dostępu do danych ewidencyjnych, adresowych, złożonych deklaracji czy stanu rozliczeń i płatności. Konto umożliwia również doręczanie pism przez organy administracji podatkowej.

Aby założyć konto należy się zarejestrować, potwierdzić regulamin oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Ponadto należy uwierzytelnić wyżej wymienione oświadczenia za pomocą weryfikowanego podpisu elektronicznego lub profilem zaufanym e-PUAP. Usługa uwierzytelnienia konta za pomocą e-PUAP będzie dostępna od stycznia 2016 roku. Ponadto podatnik będzie mógł udzielić dostępu do swojego konta innej osobie fizycznej, ale tylko tej posiadającej konto na portalu.

W planach jest rozwój usługi o kolejne podatki, takie jak: VAT, CIT, PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here