Zwiększenie progu obrotów dla VAT-owców ze 150 tys. zł do 200 tys. zł – takie jest jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o VAT, przedstawionego przez Ministerstwo Finansów.

Nowy projekt ustawy ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce. To wiąże się oczywiście z kolejnymi niekorzystnymi rozwiązaniami dla podatników. Jednak pojawi się też dobra zmiana dla mniejszych przedsiębiorstw, dzięki której będą mogli osiągać większą sprzedaż bez obawy zmiany statusu na VAT-owca.

 

Zwiększenie progu obrotów

 

Plany Rady Ministrów dotyczące podniesienia progu obrotów wreszcie znalazły przełożenie w projekcie nowelizacji ustawy. Nowe prawo ma zmienić art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, określający limit przychodów, po przekroczeniu którego podatnik staje się płatnikiem VAT.

Projekt zakłada też dodatkową taryfę ulgową dla podatników, którzy jeszcze w obecnie trwającym roku obrotowym przekroczą próg 150 tys. zł, ale ich sprzedaż nie przewyższy 200 tys. zł. Zgodnie z koncepcją Rady Ministrów, nie będą musieli rejestrować się jako podatnicy VAT.

Taki jest projekt. I dopóki jest to tylko projekt, nadal obowiązują dotychczasowe przepisy. Nie wiadomo jak długo będą trwały prace nad ustawą, a co za tym idzie, kiedy ustawa wejdzie w życie. Jednym z możliwych scenariuszy jest konieczność zarejestrowania się jako podatnik VAT na kilka ostatnich miesięcy tego roku, a następnie od 2017r, kiedy już nowa ustawa wejdzie w życie, stracą status płatnika VAT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here