Tylko do końca 2016 można odzyskać składki z ZUS nawet sprzed 10 lat. Od przyszłego roku okres ten zostanie skrócony do 5 lat.

Dotyczy to przedsiębiorstw, które zatrudniają ponad 10 pracowników. Największe szanse na odzyskanie zapłaconych składek maja firmy zajmujące się przemysłem przetwórczym, oraz te, które charakteryzują się niewielką wypadkowością. W firmach zatrudniających ponad 100 pracowników, pracodawca może odzyskać nawet kilkaset tysięcy zł.

Według raportu EY z kwietnia 2016r. „Koszty bezpieczeństwa pracy i prewencja wypadkowa” ponad połowa pracodawców jest zdania, że składka wypadkowa, jaką płacą co miesiąc do ZUS, jest zbyt wysoka. W badaniu wzięło udział 250 przedstawicieli zarządów polskich firm zatrudniających powyżej 100 pracowników.

Wysokość składki ubezpieczenie wypadkowego ustalana jest indywidualnie dla firm. Składka dla firm zgłaszających 10 pracowników waha się w przedziale 0,40%-3,60%, natomiast w mniejszych firmach wynosi 1,8%. ZUS może podnieść lub obniżyć tą stawkę w oparciu o liczbę wypadków przy pracy i liczbę pracowników zatrudnionych w warunkach zagrożenia życia lub zdrowia.

Przeprowadzane badanie wykazało, że 60 proc. badanych uważa, że wartości tych składek w ich firmach są optymalne. Jednak tylko 4 proc. całkowicie się z tym zgadza. Natomiast prawie 25 proc. nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie ze względu na brak wiedzy w tym zakresie.

Wielu przedsiębiorców nie jest świadomych tego, że składkę na ubezpieczenie wypadkowe można zgodnie z prawem obniżyć, jak też podwyższyć. Aby złożyć wniosek do ZUS o obniżenie stawki, należy najpierw dokładnie sprawdzić dokumentację BHP oraz kadr i płac pracowników, a następnie w razie wykazania nieprawidłowości dokonać korekt.

Może zajść sytuacja, kiedy to inspektor pracy wyprzedzi pracodawcę i sam wystąpi z wnioskiem o zmianę stawki. W sytuacji kiedy podczas dwóch następujących po sobie kontroli zostanie stwierdzone rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ZUS może wydać decyzję o podwyższeniu płatnikowi wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały najbliższy rok składkowy nawet o 100 proc.

Natomiast w przypadku kiedy przedsiębiorca złoży wniosek o obniżenie składki wypadkowej i zwrot nadpłaty, a ZUS wykryje niedopłatę, to pracodawca może zostać ukarany podniesieniem stawki do wysokości 150 proc. zaległości plus odsetki. Warto więc nawet zapobiegawczo jeszcze raz pochylić się nad dokumentację i sprawdzić jej poprawność.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here