W jednym z naszych postów wspominaliśmy o zmianach w Kodeksie Pracy jakie mają nadejść z początkiem 2016 roku. Jedną z nich są zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego. Od przyszłego roku już nie tylko matka dziecka, ale też pracujący ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego podczas gdy matka nie jest pracownicą.
Obecny stan prawny umożliwia ojcu dziecka skorzystanie z urlopu tylko w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka w razie jej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania, potwierdzonej właściwym orzeczeniem, o ile stan ten uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Z nowych przywilejów pracujący tata będzie mógł skorzystać pod warunkiem, że w ciągu 14 dni od porodu złoży stosowny wniosek do pracodawcy. Po złożeniu takiego dokumentu zostanie ustalony termin i długość urlopu lub jego części. Istotne jest jednak to, że wniosek taki nie może być złożony później niż 1 dzień przed rozpoczęciem urlopu. Obowiązkiem pracodawcy jest umożliwienie pracownikowi skorzystania z nowego prawa urlopowego.
Rezygnacja z wymienionych urlopów przysługujących ojcu będzie możliwa na tych samych warunkach jak tych dotyczących matki z tą różnicą, że rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego przez ojca powinna być bezwarunkowa i możliwa w każdym terminie.
Źródło: www.lex.pl
Tylko oby mężczyźni chcieli z tego korzystać, bo z mentalnościa niestety nadal bywa różnie.
Zabawne to jest, że mężczyźni muszą walczyć o równouprawnienie ;) Najważniejsze, że w końcu przysługują im takie same prawa, w końcu świat ruszył w innym kierunku i to właśnie mężczyźni być może kiedyś przejmą pałeczkę w opiece nad dziećmi, dobrze, że w końcu będą mieli takie same możliwości co kobiety.
Jestem pod ogromnym wrażeniem! Bardzo dziękuję za wpis!