Do Twojego miasta przybywa dużo osób na koncerty, mecze i inne wielkie wydarzenia? Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania, a następnie w wynajmuje je na kilka dni, tydzień. Pamiętajmy jednak o konieczności opodatkowania tego, co zarobimy. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak zgodnie z prawem rozliczyć się z najmu krótkoterminowego.

Najem krótkoterminowy podatek obowiązkowy

Zapamiętaj sobie tę rymowankę :). Musimy rozliczyć się z osiąganych korzyści majątkowych. Nie trzeba jednak od razu zakładać firmy.

Czy muszę zakładać działalność gospodarczą, żeby wynajmować mieszkanie w wakacje?

Hmm, jak to często w praktyce podatkowej bywa – zgodnie z prawdą odpowiadamy “to zależy”. Przyjrzyjmy się sytuacji, kiedy warto taką działalność założyć. Jeśli planujemy w dłużej perspektywie czerpać korzyści finansowe z najmu, a działalność wiąże się ze sporymi kosztami, które musimy ponieść np. remont to jak najbardziej warto założyć działalność.

A jak legalnie wynajmować bez zakładania firmy?

Podatnik ma dwie opcje do wyboru. Możemy rozliczać się na zasadach ogólnych – płacąc podatek wg skali PIT (stawki 18% i 32%). Można też inaczej – korzystając z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wys. 8,5%. W pierwszym przypadku najem musi zostać opodatkowany (wspomniane 18% lub 32%) w zależności od wysokości dochodu w ciągu całego roku – jeśli przekroczymy 85 528 zł płacimy stawkę 32%.

Natomiast w przypadku ryczałtu pamiętajmy o tym, żeby najpierw zawiadomić naczelnika naszego urzędu skarbowego o chęci rozliczania się w ten sposób. Co trzeba wiedzieć? Jeśli jeszcze nie mamy przychodu z tytułu najmu, a dopiero planujemy np. od początku wakacji musimy złożyć informację o zamierzanych przychodzie do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z wynajmu.

Uwaga! Ryczałt jako formę rozliczeń z najmu mogą również wybrać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nawet, jeśli z działalności rozliczają się według podatku liniowego.

Wynajem na doby to nie jest to samo co wynajem okazjonalny!

Dlaczego? Ponieważ najem okazjonalny to rodzaj wynajmu na dłuższy okres. Odpowiada mu kod PKD 68.20.Z. W opisie klasyfikacji możemy przeczytać m.in.: “wynajem domów, mieszkań i apartamentów, włączając umeblowane, na dłuższy okres użytkowania, tzw. w cyklu miesięcznym lub rocznym.

Szczegóły sprawdzisz tutaj: Dział 68 PKD.

Wynajem na kilka dni umowa
Open’er, Festiwal w Kazimierzu Dolnym, Męskie Granie – nie dla wszystkich uczestników starczy miejsc w hotelach czy pensjonatach. Niektórzy wolą niższą cenę i kameralność – a to atuty prywatnych kwater.

PKD – wynajem na doby

A jak to wygląda w Polskiej Klasyfikacji Działalności? Wchodzimy do działu 55. Jeśli udostępniamy miejsce noclegowe w hotelu, motelu, pensjonacie lub innym obiekcie hotelowym (tu pojawiają się finezyjne nazwy: wotele, botele, zamki, airtele, novotele) – to interesuje nas 55.10.Z. W rozwinięciu “hotele i podobne obiekty zakwaterowania”.

Natomiast, gdy zapewniamy zakwaterowanie w cyklu dziennym/tygodniowym (poniżej miesiąca) w pokojach, mieszkaniach, domkach letniskowych czy kempingowych wtedy korzystamy z 55.20.Z. W rozwinięciu “obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania”.

Szczegóły sprawdzisz tutaj: Dział 55 PKD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here