Prowadzenie działalności gospodarczej nie musi już wiązać się z ponoszeniem wysokich kosztów księgowości zleconej biurom rachunkowym, czy też zatrudnianiem księgowej. Na rynku oferowanych jest coraz więcej internetowych programów księgowych, które są proste w obsłudze i znacznie zmniejszają koszty prowadzenia księgowości. Dostęp do nich jest możliwy 24 h na dobę. Wystarczy tylko komputer, tablet czy nawet telefon i połączenie z Internetem.

Dostępne programy online w większości oferowane są małym przedsiębiorcom, którzy wybrali KPiR, potocznie zwaną małą księgowością. Jednak są też dostępne programy przeznaczone do pełnej księgowości. Ze względu na niskie koszty i wygodę, e-księgowość staje się coraz bardziej popularna. Obecnie co piąta firma w Polsce korzysta z księgowości online, a wartość rynku usług księgowych online od 2011 roku do 2015 ma wzrosnąć z 400 mln PLN do 2 mld PLN (http://www.fundacjastarter.org.pl/tl_files/informatory/analiza%20rynku%20uslug%20ksiegowych%20online%202012.pdf).

Tradycyjne biuro rachunkowe wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dokumenty trzeba fizycznie dostarczyć. Nigdy też nie ma pewności co do profesjonalizmu w zakresie doradztwa finansowo-księgowego, zwłaszcza po zniesieniu wymogu posiadania certyfikatu Ministerstwa Finansów przez księgowych. To często powoduje konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji i ponoszenia kolejnych kosztów doradztwa np. podatkowego. Kolejną wadą jest ograniczenie dostępu do dokumentacji i informacji ze względu na godziny pracy biura. Programy do e-księgowości eliminują wszystkie te defekty, gwarantując niezawodność działania, bezpieczeństwo przechowywanych na serwerach danych z dostępem 24/h, automatyzację zapisów, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Do najbardziej popularnych programów księgowych należy superksięgowa.pl, księgowa.pl, infakt.pl, wfirma.pl, firma.pl, szybka faktura, opti.pl. Większość z nich oferuje darmowy okres testowy, podczas którego można sprawdzić obsługę i funkcjonalność poszczególnych modułów. Ceny abonamentów uzależnione są od rozbudowania pakietu oraz rodzaju płatności (z góry za dany okres bądź na bieżąco za miesiąc).  Im dłuższy okres za który zostanie z góry opłacony abonament, tym koszty są niższe. Obecnie kształtują już nawet od 6,40 zł netto miesięcznie.

Niezależnie od rodzaju działalności, księgowość musi być prowadzona. Każdy przedsiębiorca, czy to prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, czy też większą firmę, musi podjąć decyzję, w jaki sposób prowadzić swoje księgi jednocześnie pamiętając o optymalizacji kosztów. Rozwijająca się branża e-księgowości  przynosi coraz więcej korzyści.

8 KOMENTARZE

  1. Zawsze można trafić kiepsko, ale tutaj potrzeba po prostu doświadczenia. Prowadzenie firmy łatwe nie jest i na pewno opiera się na próbach i błędach, ale prowadzenie księgowość jest pod tym względem bardzo wymagające i tutaj należałoby podjąć decyzję, która opcja prowadzenia księgowości będzie najlepsza dla firmy.

  2. fajna opcja szczególnie dla zabieganych, ale z tego co się orientowałam nawet po znajomych to mało kto korzysta z księgowości online wszyscy wolą raczej jechać do księgowej i porozmawiać w 4 oczy, nie wiem czy to kwestia zaufania czy przyzwyczajenia, a może strach przed zmianami? sama korzystam z księgowości online i nie wyobrażam sobie lepszej formy rozliczania się i fakturowania

  3. Świetny artykuł! Właśnie zakładam własną działalność gospodrczą i zastanawiałem się, czym się różnią te wszystkie rodzaje księgowości. Mam zamiar sam prowadzić swoją księgowośći uzywac tego programu –mała księgowość. Co Pan o nim uważa? Nada się do prowadzenia bardzo małej firmy? Niestety brak mi jeszcze praktyki i nie wiem, czy dobrze wybrałem. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  4. Coraz więcej osób decyduje się na księgowość online. Ja jeszcze jakiś czas temu o tym w ogóle nie słyszałem, więc korzystałem z tradycyjnych metod. Po tym artykule http://nowajanek.livejournal.com/1778.html postanowiłem się przerzucić na wirtualnego księgowego i choć na początku się bałem, to ogólnie jestem zadowolony. Fajnie, że o tym piszecie, niech więcej osób się dowie, bo to naprawdę super sprawa.

  5. Szkoda tylko że taki „księgowy” za nas przepisów nie przeczyta……polecam takie usługi wszystkim tym którzy mają pieniądze na kary dla US za nierzetelne prowadzenie ksiąg – ja mam już to za sobą i wolę jeździć z papierami do księgowej do Biura. Mam taką z licencją i OC i jest na rynku ponad 10 lat. Reszta może iść na skróty – je jestem lżejsza o 5000 zł bo też miałam „uproszczoną” księgowość :(

    • Czy wirtualny czy rzeczywisty księgowy to zawsze można trafić dobrze i źle i na takich co się znają czy nie znają na przepisach. Mimo iż mowa jest o wirtualnych księgowych to gdzieś na końcu zawsze stoi księgowy lepszy czy gorszy. Idea tych programów jest taka, że jak jest dobry program on-line (zwany potocznie wirtualną księgową) to można poprosić biuro do korzystania z takiego programu co powoduje, że informacje o podatkach i innych danych są na bieżąco a nie jak w normalnej księgowości 20 lub 25 następnego miesiąca. A księgowi no cóż, jak to w życiu, bywają różni i to nawet ci wirtualni.

    • Za sterami wirtualnej księgowości zawsze siedzą ludzie i to często nie jeden księgowy a kilku. Dzięki temu zaplecze know-how wirtualnej księgowości jest bardziej obszerne, a większa ilość obsługiwanych klientów wpływa na większą liczbę konkretnych problemów, z którymi ci księgowi muszą się zmierzyć, aby program księgowy online, nad którym pracują, był najwyższej jakości. Jeśli nie będzie to zachowane, rynek szybko to zweryfikuje i firma straci klientów. Oczywiście niestety to klient będzie tu najbardziej osobą poszkodowaną, jednak przy rozważaniach nad wyborem księgowości tradycyjnej czy wirtualnej, warto wziąć pod uwagę to, że jeden księgowy w tradycyjnym biurze zwykle zmierza się z tymi samymi problemami w codziennej pracy, które z czasem stają się rutyną. Natomiast zespół księgowych, który czuwa nad programem księgowości online, codziennie staje przed nowymi zagadnieniami, z którymi musi się szybko uporać poprzez częste aktualizacje i dział wsparcia klienta. Firma oferująca dobry program księgowy będzie dbała o swoich Klientów i nie pozwoli na to aby klient ponosił z jej przyczyny straty :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here