Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało plan zmian w ustawach podatkowych mających na celu ułatwienie życia małym przedsiębiorcom, gdzie jednym z ważniejszych postulatów jest korzystna zmiana limitu jednorazowej amortyzacji maszyn i urządzeń. Nowelizacja ustawy o PIT i CIT przewiduje znaczne zwiększenie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w tym zakresie.

W ocenie ekspertów projekt ten może się przyczynić do zwiększenia płynności finansowej małych firm, gdyż przy jednorazowym rozliczeniu amortyzacji, będą mogli ‘wrzucić w koszty’ cały koszt maszyny. Nie będzie już sytuacji jak dotychczas, gdzie firma poniosła koszt w związku z zakupem maszyny (czyli zainwestowała w rozwój firmy) i musiała zapłacić podatek dochodowy, gdyż rozliczenia w kosztach działalności zakupu maszyny, należało przeprowadzać przez kilka lat. Przykładowo rzecz ujmując, jeśli firma zapłaciła za maszynę więcej niż miała przychodu, to przy opcji amortyzacji rozłożonej na kilka lat, musiała płacić podatek dochodowy, podczas gdy faktycznie była na stracie. Księgowo jako koszt można było rozliczyć jedynie około 30% wartości maszyny, a pozostałą kwotę w kolejnych latach.

Amortyzacja maszyn po nowelizacji – kto jest uprawniony?

W projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje się, że zmiana limitu jednorazowej amortyzacji  maszyn, czyli wysokość jednorazowego odpisu zakupu maszyn i urządzeń, obejmie maszyny i urządzenia o wartości do 100 tys zł. Dotychczasowy limit wynosił 3,5 tys zł, a przy większych zakupach koszty należało rozliczać na raty, zgodnie z tabelą amortyzacyjną. Uprawnieni będą przedsiębiorcy o obrotach do 1,2 mln EUR rocznie, czyli około 5 mln złotych i żeby nie było za dobrze, z projektu wyłączone zostaną samochody i nieruchomości. A szkoda, gdyż chociażby samochód jest narzędziem pracy przedsiębiorców i zwykle jest jednym z większych kosztów jakie ponosi mała firma.

Prace legislacyjne nad projektem mają zakończyć się za dwa miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Please enter your name here